Pardubice se zapojí do pilotního projektu na zálohování PET lahví a plechovek

Pardubice se zapojí do projektu zálohování PET lahví a plechovek. Patrně od léta bude ve dvou prodejnách společností Lidl a Kaufland. Radnice díky tomu získá vytříděný odpad, což jí ušetří peníze, uvedlo město v tiskové zprávě.

"Kromě benefitů, které by z této iniciativy měla příroda a zákazníci, by projekt pomohl i městu. To by získalo již vyseparovaný odpad, tedy jednolitou homogenní složku, kterou by nadále nemuselo třídit, což by ušetřilo finance," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová.

V Pardubicích budou obaly zálohovat v Kauflandu v Bělehradské ulici a v prodejně Lidl v Poděbradské ulici. Odpad si město odveze na své náklady. V době pilotního projektu nebudou zákazníci za obaly dostávat zpětně peníze, ale na konto se jim budou připisovat body, které uplatní během nákupu v prodejně.

Zálohový systém PET lahví a plechovek funguje ve 12 zemích Evropské unie, přičemž například v sousedním Slovensku ho spustili začátkem loňského roku.

"Nejprve se musí připravit a podepsat příslušné smlouvy. Následně se musí samotné prodejny upravit a nainstalovat do nich separační automaty. Zapojení města do ostrého provozu vidíme na léto," řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča. Zálohování PET lahví a plechovek je jedním z kroků, jak ochránit přírodu před znečištěním a zbytečným plýtváním zdroji, a to díky tomu, že z použité lahve nebo plechovky může opět vzniknout nápojový obal, uvedl.

"Toho lze dosáhnout i u lahví, které jsou vytříděny do žlutého kontejneru, v tomto případě je však proces recyklace a nového využití komplikovanější. Tyto lahve a plechovky se totiž rozdělují až u zpracovatele, navíc se jich daří recyklovat jen polovina. Proto je systém zálohování PET lahví a plechovek efektivnější," dodal Míča.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down