Pekaři loni upekli méně chleba i běžného pečiva

Produkce chleba v České republice podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni meziročně klesla o čtyři procenta zhruba na 294 000 tun. Informoval o tom předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal při příležitosti Světového dne chleba. Pekaři upekli méně než v roce 2012 také běžného pečiva. Naopak výroba běžného cukrářského pečiva, jako jsou koláče, koblihy či vánočky, vzrostla. Vývoj podle Dřízala souvisí se změnou životního stylu a nákupních preferencí v ČR.

Z předběžných výsledků pekařské výroby podle svazu vyplývá, že průměrná spotřeba chleba se loni snížila z předloňských necelých 43 kg k hranici 40 kg chleba za rok. To by představovalo jednu z nejnižších průměrných spotřeb v historii.
Produkce běžného pečiva, tedy především rohlíků a housek, klesla loni o pět procent na 270 000 tun. Naopak čerstvého cukrářského pečiva, mezi něž patří koláče, koblihy nebo vánočky, upekli pekaři o desetinu víc než v roce 2012.
I když je u chleba širší nabídka druhů, jedí ho Češi z dlouhodobého hlediska stále méně. Podle Dřízala postupně nahradily chléb v jídelníčku jiné druhy pečiva, ale také těstoviny, potraviny z fastfoodů či automatů.
Nejoblíbenější stále zůstává podle Dřízala klasický pšeničnožitný konzumní chléb, či jeho pomoučená varianta Šumava. Řada zákazníků pak preferuje lokální druhy chlebů.

Například v 50. letech minulého století snědl každý Čech v průměru téměř 90 kilogramů chleba ročně. Přes určitou stagnaci či mírný růst v předchozích letech spotřeba chleba dlouhodobě klesá.

Tuzemští pekaři upozorňují, že chleba je v tuzemsku proti zbytku Evropy levný. Spotřebitelská cena jednoho kilogramu chleba, která aktuálně podle ČSÚ činí 23 Kč, je v porovnání s okolními státy výrazně nižší, podotkl Dřízal. Podle šetření Eurostatu je český chléb osmý nejlevnější mezi státy Evropské unie. Například v Německu či Rakousku je chléb až o polovinu dražší než jeden litr benzínu, což v Česku již dávno neplatí, podotkl.
Navzdory velmi dobré letošní sklizni obilí, která by měla být třetí nejvyšší v historii ČR, chléb letos patrně nezlevní. Kvalita potravinářské pšenice totiž letos není vyrovnaná, což s sebou nese pro pekaře vícenáklady při výrobě.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *