Peníze pro obce na boj proti světelnému smogu

Problém se světelným smogem má negativní dopady pro člověka i přírodu. Nedostatečná tma v noci narušuje biorytmy i ekosystémy, migraci zvířat, složení společenstev i potravní řetězec. Dopady má nadbytečné svícení také na ekonomiku, podle odhadů se v České republice ročně zbytečně prosvítí dvě miliardy korun. Informoval o tom ministr životního prostředí Richard Brabec a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková minulý týden na tiskové konferenci v Praze.

Ministerstvo životního prostředí proto vloni ustavilo meziresortní skupinu, která má problém se znečištěním umělým světlem řešit. Spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu nyní představilo dotace na výměnu veřejného osvětlení v obcích. Nové lampy by měly být úspornější, směřovat světlo dolů, a nikoliv k obloze, a neobsahovat modrou složku záření, která má na biorytmy největší vliv.
Na rekonstrukci veřejného osvětlení v obcích, které chtějí chránit prostředí před světelným znečištěním, půjdou peníze ze dvou ministerstev. Obce mohou dostat až dva miliony korun, celkem na výměny lamp půjde 120 milionů korun. „Výzva vychází z programu Efekt a zároveň ze Státního fondu životního prostředí,“ řekla
Nováková. Peníze mají zajistit jak energeticky šetrnější, tak vhodněji svítící lampy. Ministryně očekává, že úspory dosáhnou kolem 30 milionů korun, z dotací se vymění přes 60 000 lamp do konce roku 2021. Kdyby se podle ní vyměnily všechny nevhodné lampy, uspořily by se až dvě miliardy korun. „Ideální osvětlení je takové, které nesvítí nahoru nebo do stran, ale skutečně jen tam, kam má,“ sdělil Brabec. Šetrnost k prostředí spočívá podle něj i v omezení doby osvětlení na dobu skutečně nutnou. Peníze podpoří jen ty projekty, které budou mít přijatelnou míru světelného znečištění. „Technicky to lze vyjádřit v parametru teploty chromatičnosti. Budou tedy zvýhodněny žádosti, které v celkovém rekonstruovaném úseku osadí svítidla s teplotou chromatičnosti maximálně 2700 K (kelvinů) a se zaměřením do dolního poloprostoru,“ uvedli zástupci ministerstev.
Většina peněz půjde z programu ministerstva průmyslu a obchodu Efekt, který je zaměřený zejména na energetické úspory. Konkrétně je to 90 milionů korun pro obce mimo chráněné oblasti. Naopak sídla do sto tisíc obyvatel v chráněných krajinných územích mohou žádat o peníze ze Státního fondu životního prostředí, celkem je pro ně určeno 30 milionů. „Přílohou výzvy bude jejich konkrétní seznam,“ řekl Brabec. Podle Brabce alokace Národního programu životní prostředí do roku 2020 je asi 8,2 miliardy korun. Doposud jsou z tohoto programu vyhlašovány dotační výzvy na veřejné osvětlení eliminující světelné znečištění pro obce v národních parcích, dosud bylo podpořeno 14 obcí. „Dotace na rekonstrukci veřejného osvětlení pro obce v chráněných krajinných oblastech je premiérová,“ doplnil Brabec. Zájem o výměny osvětlení podle něj mají obce již nyní, ministerstvo zaznamenalo předběžné dotazy. Při velkém zájmu bude podle něj úřad jednat o možném navýšení určené částky. Jedna obec může požádat nanejvýš o dva miliony korun, dotace pokryje 50 procent nákladů. Doposud stát přispíval na obdobné rekonstrukce osvětlení jen těm obcím, které leží na území národních parků.
Obě výzvy budou vyhlášeny na konci srpna. O peníze mohou obce žádat od začátku září do konce října. Ministerstva plánují v září semináře v Praze a v Olomouci, na kterých se zájemci dozvědí podrobnosti k podávání žádostí. Ke snížení světelného smogu se vláda přihlásila letos v březnu, další resorty připravují například kampaň o škodlivosti modré složky světla na zdraví či analýzu osvětlení z dopravy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down