Peníze na odpadové plány

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) chce dát až 14 milionů korun krajům, aby je motivovalo k přípravě krajských plánů odpadového hospodářství. Vláda v prosinci schválila celostátní odpadový plán, který má určovat, jak se bude dalších deset let v České republice nakládat s odpady. Kraje mohou o dotaci žádat do začátku března. Informovala o tom mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Peníze půjdou ze Státního fondu životního prostředí ČR.

Plán odpadového hospodářství začal platit s novým rokem, podle ministerstva počítá především s omezením skládkování, zvýšením recyklace a předcházením vzniku odpadů. K obsahu dokumentu mají ale výhrady ekologové, firmy a nelíbil se ani některým obcím. Kraje musí své odpadové plány zpracovat nejpozději do 18 měsíců od doby, kdy začal platit celostátní dokument. Na každý kraj by měl vyjít milion korun.
MŽP chce kraje motivovat. "Je totiž v zájmu nás všech, aby krajské plány odpadového hospodářství začaly platit dříve, než ukládá zákon o odpadech, nejlépe do 12 měsíců od začátku účinnosti POH ČR. Jen tak se České republice podaří nabrat správný kurz směrem ke splnění evropských cílů pro nakládání s odpady," uvedl v tiskové zprávě ministr Richard Brabec (ANO). Vznik celostátního i krajských odpadových plánů byl jednou z podmínek Bruselu, aby Česko získalo dotace na odpadové projekty v dalších šesti letech. Státní příspěvek mohou kraje využít na pokrytí nákladů, vyhláškou by plány měly vyjít nejpozději do 29. února 2016. Vypracování jednotlivých odpadových plánů mohou kraje zadat odborným firmám prostřednictvím výběrového řízení.
Na nový odpadový plán se dlouho čekalo. Předchozí trval od roku 2003 deset let, byl prodlužován a skončil loni v prosinci. Vznikl s novelou odpadového zákona. Ty budou dva, klasický o odpadech včetně nebezpečných a komunálních a druhý o výrobcích s ukončenou životností. V lednu by měly jít na vládu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down