Pěstitelé ovoce musí o stromy pečovat, i když úroda nebude

Středočeští pěstitelé ovoce musí o stromy pečovat, i když z nich letos po jarních mrazech nic nesklidí. Znamená to další výdaje, kompenzace zatím nedostali. V jablečných sadech v okolí Tuchorazi na Kolínsku pěstují na 220 hektarech půdy, letos z nich měli sklidit kolem 15 000 tun. Škody vyčíslili na 300 milionů korun. Do září bude společnost prodávat loňskou sklizeň. Ceny jablek se příští rok kvůli výpadku části české úrody zničené dubnovými mrazy zvýší nejméně o deset procent, řekl majitel společnosti Sady Tuchoraz a předseda družstva Bohemia Apple Robert Vyšata.

"Ceny jsou nyní poměrně stabilní a vydrží přibližně do poloviny září, do konce roku se pak drží spíš níže. Co se bude dít pak, není jasné, ale odhaduji, že v roce 2025 budou ceny za jablka vyšší minimálně o deset procent," míní Vyšata.

Kompenzace od státu

Ačkoli příští rok společnost nečeká žádný zisk, o stromy se musí dál starat. Pro zhruba pětinu zaměstnanců společnosti Sady Tuchoraz práce nebude nebo jen omezeně, dalším ji společnost pomáhá sehnat. Sady a distribuční společnost Bohemia Apple mají kolem 160 stálých zaměstnanců. Při sklizni se do prací zapojuje až 250 lidí. "Část zaměstnanců jsme již přesunuli do spřízněných okolních podniků, pro další zatím nějakou práci sháníme," řekl Vyšata. Přislíbené kompenzace od státu i pojišťovny očekává zhruba v srpnu. "Od pojišťovny už máme potvrzeno stoprocentní poškození úrody, ale zatím ještě nemáme ani zálohu na pojistné plnění," řekl Vyšata. Pojišťovna by podle něj měla kompenzovat škodu částkou 50 milionů korun.

Obavy z budoucnosti

Obavy, že by se v budoucnu podobné situace mohly vyskytovat častěji, Vyšata připouští. Snížení výměry sadů ale nyní nezvažují. "Zatím situaci pouze pozorujeme a soustředíme se na tento rok," řekl Vyšata. Pomoc přislíbená pěstitelům od státu bude podle Vyšaty pro další fungování společnosti zásadní. Zatím ale není jasné, v jaké výši a kdy by mohla přijít. Konkrétní částku, kterou mají pěstitelé dostat, vláda zatím nedohodla.*

Kvetoucí jabloň


Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down