Pěstitelé ovoce se rozhodli otevřít sady zájemcům o samosběr

Někteří z moravských pěstitelů ovoce, především jablek, se rozhodli, že příští týden otevřou své sady zájemcům o samosběr. Letošní úroda je totiž proti minulým letům velmi slušná, protože jablka ve většině případů nepomrzla, řekla tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová. Sbírat lidé mohou od pondělí 26. září do soboty 1. října.

Na webu Ovocnářské unie lidé zjistí, kam si mohou pro jablka zajet. Jedná se o sady Veleboř na Šumpersku, sady Lučice na Prostějovsku, sady Životice na Karvinsku, sady Velké Bílovice na Břeclavsku, sady Sedlnice na Novojičínsku a prostějovské Zemědělské družstvo Moravan. "Ti, kteří mají i jiné ovoce ke sklizni, například hrušky či pozdní švestky, tak mohou nabízet k samosběru i toto ovoce," řekla Klemšová. Samosběr nabízely v minulých dnech i Sady Starý Lískovec v Brně a pro velký zájem prodloužily termín do středy. Cena je 20 korun za kilogram.

Kromě poměrně velké úrody jsou i dva další důvody, proč se k tomuto kroku někteří ovocnáři uchýlili. Každý rok totiž usilovně shánějí brigádníky, kteří by ovoce otrhali. Druhým důvodem je extrémní cena elektřiny, která výrazně prodraží skladování jablek. Ve skladech je totiž třeba udržovat velmi nízké teploty. Skladování už se tak nemusí vyplatit, a někteří pěstitelé tak raději nechají jablka na stromech.

Samosběrem se běžně sklízejí mnohde v republice jahody a v době covidu, kdy byly uzavřené restaurace, nabízeli samosběr například i pěstitelé bylinek či zeleniny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down