17.01.2023 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé z Plzeňska vyhlížejí avizovanou změnu počasí

Pěstitele ovoce a obilí v Plzeňském vítají, že mimořádně teplé dny, které v regionu trvají už téměř čtyři týdny, vystřídá ochlazení. Doufají, že vydrží co nejdéle. Podle meteorologů by měly teploty klesnout až na minus osm stupňů Celsia. Pokud by teplo trvalo déle, byl by to pro sadaře problém, protože stromy už by začaly pučet. Špatný by byl také rychlý přechod z tepla do velkých mrazů, řekli pěstitelé.

"Je to špatné, ale ještě ne katastrofální. Jabloně reagují na výkyvy počasí pomaleji než třeba meruňky a broskve. Zatím tedy neraší. Doufám, že teď by měly mrazy nastoupit aspoň v noci, takže trochu přibrzdí celý ten jarní proces, který skoro nastal," řekl Richard Schwarz ze čtyřicetihektarových sadů z Vranova na Rokycansku. Větší problém by podle něj byl, kdyby bylo takto teplo ještě dva tři týdny a pak přišel mráz. "Stromy už by byly probuzené, byly by plné mízy, a pokud by spadla teplota třeba na minus čtyři stupně, tak míza zmrzne a roztrhá pupeny," uvedl. Teplá zima také znamená pro sady daleko více škůdců, kteří díky teplu lépe přezimují a na jaře a v létě škodí, protože se jich vyrojí víc. Postřiky jsou pak finančně náročnější, musejí se zaměřit přesněji a účinněji. K tomu navíc letos přistupuje výrazný problém s chlazením ovoce z minulé sklizně, které mají sady ve skladech. "Musí se daleko víc chladit. A při dnešních cenách energií je to průšvih, protože odběry jsou extrémní," uvedl Schwarz. Ceny elektřiny se zvedly meziročně čtyřnásobně. Podle Schwarze by bylo lepší, kdyby měli v sadech půl metru sněhu a osm stupňů pod nulou. Pro stromy je důležité, aby byly ve vegetačním klidu co nejdéle, aby až přijdou jarní mrazíky, měly ještě zavřené pupeny a "přežily", uvedl. Šéf krajské agrární komory a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti Jaroslav Šíma řekl, že farmářům zatím teplo nepůsobí zásadní problémy. "Koncem týdne se má ochladit a má snad přijít i nějaký sníh," řekl. Problémy na polích způsobuje velké mokro, což je třeba pro ječmen špatné. "Vidíme, jak žloutne, ale nemůžeme s tím nic udělat," uvedl. Vinou tepla už se mohou vyskytovat plísně. "Už loni byly teplota na přelomu roku hodně zvláštní, ale tehdy to určitě nebylo tak dlouhé, teď už je to skoro měsíc," řekl. Pokud je dobré počasí, začíná setí jařin koncem března, loni to bylo mimořádně jeho počátkem. První práce, tedy přihnojování půdy, lze čekat koncem února.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down