Pět zemědělských podniků silně ohrožených klimatickými změnami a suchem by mohlo ještě letos získat peníze od ministerstva zemědělství na adaptační opatření, která povedou k udržitelnému hospodaření v budoucnu. Přizpůsobení je nutné kvůli očekávanému růstu průměrné teploty a nižšímu stavu vody v půdě. Řekl to dnes viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček na tiskové konferenci po jednání vědců a zemědělců s premiérem Bohuslavem Sobotkou v Brně.
Peníze by měly dostat podniky vybrané na základě Generelu vodního hospodářství krajiny ČR, adaptační opatření se u nich budou testovat. Patří k nim Zemědělské družstvo Bulhary z Břeclavska s rostlinnou a živočišnou výrobou. Klasickou rostlinnou a živočišnou výrobu má také Agros Vraný z Kladenska, uvedl Hlaváček. Další tři podniky jsou specializované. Jedním z nich je převážně zelinářský podnik Ostrožsko z Uherskohradišťska, další je ZD Libčany u Hradce Králové jako největší pěstitel třešní v Česku. Posledním je Zemědělská společnost Chrášťany v okrese Praha-západ, která se zaměřuje na rostlinnou výrobu a pěstování chmele.
Opatření by se měla ideálně zavádět příští rok a pak po třech až pěti letech vyhodnocovat. Mezi opatření patří například změna osevních postupů, změna pěstovaných plodin, zavádění nových genotypů. Podle Hlaváčka jde také o změnu zakládání porostů, změnu ve zpracování půdy. Také je otázka vybudování závlahového systému, melioračních staveb. Je potřeba také navázat legislativní změny. Chybí zákon o půdě a pachtu, zákon o komplexním zemědělském pojištění. Je třeba také vytvořit předpoklad pro odbyt, což souvisí s přijetím zákona o marketingovém fondu.*