Pět podniků ohrožených suchem by mohlo dostat peníze na adaptační opatření ještě letos

Pět zemědělských podniků silně ohrožených klimatickými změnami a suchem by mohlo ještě letos získat peníze od ministerstva zemědělství na adaptační opatření, která povedou k udržitelnému hospodaření v budoucnu. Přizpůsobení je nutné kvůli očekávanému růstu průměrné teploty a nižšímu stavu vody v půdě. Řekl to dnes viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček na tiskové konferenci po jednání vědců a zemědělců s premiérem Bohuslavem Sobotkou v Brně.

Peníze by měly dostat podniky vybrané na základě Generelu vodního hospodářství krajiny ČR, adaptační opatření se u nich budou testovat. Patří k nim Zemědělské družstvo Bulhary z Břeclavska s rostlinnou a živočišnou výrobou. Klasickou rostlinnou a živočišnou výrobu má také Agros Vraný z Kladenska, uvedl Hlaváček. Další tři podniky jsou specializované. Jedním z nich je převážně zelinářský podnik Ostrožsko z Uherskohradišťska, další je ZD Libčany u Hradce Králové jako největší pěstitel třešní v Česku. Posledním je Zemědělská společnost Chrášťany v okrese Praha-západ, která se zaměřuje na rostlinnou výrobu a pěstování chmele.

Opatření by se měla ideálně zavádět příští rok a pak po třech až pěti letech vyhodnocovat. Mezi opatření patří například změna osevních postupů, změna pěstovaných plodin, zavádění nových genotypů. Podle Hlaváčka jde také o změnu zakládání porostů, změnu ve zpracování půdy. Také je otázka vybudování závlahového systému, melioračních staveb. Je potřeba také navázat legislativní změny. Chybí zákon o půdě a pachtu, zákon o komplexním zemědělském pojištění. Je třeba také vytvořit předpoklad pro odbyt, což souvisí s přijetím zákona o marketingovém fondu.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down