PGRLF loni poskytl zemědělcům podpory za 1,82 mld. Kč, meziročně méně

Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) minulý rok poskytl firmám podpory za 1,82 miliardy korun. Oproti roku 2020 je to o 28 procent méně, předloni poskytl podpory za více než 2,5 miliardy korun. Více peněz se vyplácelo hlavně kvůli pandemii koronaviru. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti, kterou tento týden projednala vláda.

Fond loni přijal více než 13 700 žádostí, podpořil například nákup 1376 traktorů nebo 249 kombajnů. Fond poskytuje jak přímé nevratné podpory, tak úvěry či jejich kombinaci.
"Nejvíce využívanými podpůrnými programy, obdobně jako v předešlých letech, se staly programy Zemědělec, Podpora pojištění a Investiční úvěry Zemědělec," uvedl ve výroční zprávě místopředseda představenstva Ondřej Mareček. Do programu Zemědělec fond ve dvou kolech přijal 4360 žádostí, což je podle Marečka meziročně o 30 procent více, a fond v programu schválil podporu za 586 milionů korun.
V programu fond poskytuje subvence úroků z investičních úvěrů, které firmy čerpají od bank například na výstavbu nebo nákup zemědělské techniky. Loni podpořil kromě nákupu traktorů a kombajnů také koupi 329 nakladačů, 181 lisů a 176 secích zařízení.
Fond loni dostal ze státního rozpočtu 1,5 miliardy korun, což je méně než výše podpor k uzavřeným smlouvám, zbytek financoval z vlastních peněz. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že ze státního rozpočtu by příští rok měl dostat dvě miliardy korun.
Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že činnost fondu má výrazný multiplikační efekt, který přispívá k růstu HDP a lepší kondici zemědělského odvětí. Vloni se u programu Zemědělec podle úřadu na každou korunu poskytnutou klientům fondu realizovaly investice v hodně 13 korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down