Piráti se Starosty plánují zvyšovat dotace na prvních 200 hektarů farem

Koalice Pirátů a Starostů by se v případě vítězství ve volbách snažila prosadit zavedení vyšší platby na prvních 200 hektarů na farmách. Nebylo by pak podle ní třeba nastavení horního limitu evropských plateb. Koalice ale neočekává, že bude ještě moci zasáhnout do strategického zemědělského plánu ČR, který bude do Bruselu posílat vláda na podzim. Zároveň by Piráti a Starostové omezili zemědělské dotace pro producenty plodin, které nejsou určené na produkci potravin nebo krmiv. Dnes to zástupci koalice řekli na setkání s novináři.

V současnosti dostávají zemědělci mnoho dotací. Jedna z hlavních plateb je tzv. na plochu, kdy dostávají fixní částku podle počtu hektarů, o které se starají. Podle koalice by měl být větší obnos na prvních 200 započítaných hektarů, jde tak o podporu menších zemědělců.
ČR by měla do konce léta předložit Evropské komisi na konzultace národní strategický plán, podle kterého se bude české zemědělství následujících pět let řídit. Schválen by měl být do konce roku, finální verze by měla být známa na podzim. Podle poslance a místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) nejspíš nebude technicky možné do plánu po volbách zasáhnout. Koalice by se tak snažila měnit české zemědělství na základě plánu připraveného současnou vládou.
Jednou z myšlenek koalice je omezování dotací pro pěstitele kukuřice, kteří ji prodávají do bioplynových stanic. "Není sebemenší důvod, aby zemědělec dostával peníze na pěstování kukuřice pro energetické účely," řekl Pavel Čížek (STAN). Podle Holomčíka budou ale všechny podobné změny prováděné citlivě. Podle Čížka by se to mělo týkat také řepky na energetické účely.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down