Plocha bramborových polí se loni zvětšila téměř o tři procenta

Plocha bramborových polí včetně pozemků drobných pěstitelů se loni zvětšila o necelá tři procenta na 29 500 hektarů. Předloni výměra klesla o necelých pět procent z 30 089 hektarů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, které dnes poskytlo novinářům Ministerstvo zemědělství. Ministr zemědělství Marian Jurečka dnes u příležitosti začátku sklizně raných brambor uvedl, že se stát bude snažit o podporu bramborářství, chtěl by, aby hektarů s touto plodinou přibylo.

V České republice se loni vypěstovalo 831 132 tun brambor. V loňském roce se jich do republiky dovezlo 203 934 tun, tento objem byl přibližně pětkrát větší než vývoz. Za letošní první čtvrtletí se jich dovezlo 51 264 tun, vyvezlo 7143 tun. Podle místopředsedy Českého bramborářského svazu Vlastimila Rasochy se do ČR dováží brambory podle postupu roku nejprve z Egypta, dále z Izraele, občasně z Maroka, až v květnu dominují dovozy z Itálie a Španělska. Na podzim Češi brambory naopak vyvážejí.

Aby mohla být pokrytá tuzemská spotřeba, musely by se ještě zvýšit investice do skladovacích prostor, kde by brambory vydržely čerstvé. Cenu podle svazu určují hlavně dovozci.

Jenom na zemědělských polích se loni sklízelo z 23 414 ha s průměrným výnosem přes 28 tun na hektar. Ministerstvo by podle své strategie chtělo, aby se do roku 2030 plochy rozrostly na 27 000 ha, z toho 21 000 ha by mělo být na konzumaci a 6000 ha na výrobu škrobu. Brambory jsou z hlediska osevního postupu zlepšující plodinou, napomáhají kyprosti půdy. Podle něj je tak velký rozdíl mezi pěstováním obilnin a brambor, protože pří pěstování brambor se půda prokypří až do 40cm hloubky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down