Plochy brambor se stabilizovaly

Brambory se letos v České republice pěstují na 22 894 hektarech, což představuje meziroční nárůst pět procent. Z toho konzumní zaujímají 14 167 hektarů, proti loňsku to je zhruba o 150 hektarů více. Naopak klesla výměra škrobárenských brambor, a to z 6045 hektarů na 5929 hektarů, plocha sadbových brambor se snížila z 2801 na 2798 hektarů. Uvedl to na semináři Českého bramborářského svazu v Olešné u Havlíčkova Brodu předseda této organizace Josef Králíček s tím, že se zastavil pokles ploch, k němuž docházelo v minulých letech.

Místopředseda svazu Vlastimil Rasocha zhodnotil minulou bramborářskou sezónu a připomněl, že první jarní brambory jsou zásadně ovlivněny situací na trhu z předešlého roku. Loňská bramborářská sezona byla mimořádná, minulý rok bylo v České republice ještě v červnu mnoho starých brambor z Francie, což mělo špatný vliv na možnost uplatnění českých raných brambor. "Ač se sázelo později, podmínky v dubnu až červnu byly výborné a čekala se dobrá úroda. Cena v této době byla na úrovni tří až pěti korun," shrnul. Od poloviny loňského června se však přírodní podmínky výrazně zhoršily, panovalo velké sucho a vysoké teploty. Důsledkem toho byl růst cen ve velké části západní Evropy, které se zvýšily již na jaře a kulminovaly mezi deseti až 15 korunami za kilogram. Tato situace měla vliv na spotřebu brambor, která klesla. "Mělo to však jeden pozitivní efekt, nebyly přebytky brambor, takže produkty českých pěstitelů se hned umisťovaly na trh," podotkl. Následně se farmářská cena postupně snižovala na nynějších šest až osm korun za kilogram.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down