Plochy osázené chmelem jsou letos menší než loni, zaujímají 4943 hektarů

Plochy osázené chmelem se letos v Česku meziročně zmenšily o 0,6 procenta, tedy o 29 hektarů na celkových 4943 hektarů. Pěstitelů je letos 121, přes tři čtvrtiny chmele se pěstují v Žatecké chmelařské oblasti, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Vedle Žatecké oblasti se pěstuje chmel ještě v Úštěcké a Tršické chmelařské oblasti, které jsou podobně velké. V Úštěcké je letos osázeno 520 hektarů, v Tršické o 100 hektarů více. Hlavní pěstovanou odrůdou je tradičně Žatecký poloraný červeňák, který zaujímá plochu 4136 hektarů, což je o 48 hektarů méně než loni. Naopak se letos znovu zvětšila plocha odrůdy Sládek o 24 hektarů na 397 hektarů. Dalšími pěstovanými odrůdami jsou například Premiant na 213 hektarech a Agnus na 71 hektarech. Novinkou je odrůda Most na jednom hektaru. Nově byly letos vysázené chmelnice na 260 hektarech, proti loňsku jsou nově osázené plochy mírně nižší.

Chmel sklízený v Česku se používá pro výrobu piva v tuzemsku a je také významným exportním artiklem. Podle loňských informací předsedy Svazu pěstitelů chmele Luboše Hejdy se v Česku spotřebuje zhruba 40 procent domácí produkce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down