Po čtyřech letech ustoupila v městských lesích Pardubic kůrovcová kalamita

Kůrovcová kalamita a období sucha v městských lesích Pardubic po čtyřech letech skončila, lesníci se letos mohou věnovat zase běžné těžbě i výsadbě, řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Lesníci letos chtějí dokončit těžbu souší a předpokládají, že už začnou těžit i zdravé dřevo na Opočínku a ve Spojilském lese. Kůrovec je na ústupu, odborníci budou ale nadále jeho výskyt monitorovat.

„Během loňského roku jsme vytěžili z městských lesů 2440 kubíků dřeva ze souší, vývratů a polomů. Dobrou zprávou je, že lapače, které máme v lesích rozmístěny, loni prokázaly jen slabý výskyt lýkožrouta smrkového a dalších kůrovců v našich porostech," uvedl Nadrchal.
Oproti předchozímu roku, kdy v prosinci 2020 zůstalo na skládkách v lesích 464 metrů krychlových vytěženého neprodaného dřeva, byl rok 2021 úspěšnější. Zvýšil se odbyt i cena dřeva a na konci roku zbylo 92 metrů krychlových neprodaného dřeva, převážně palivového.
Za prodej dřeva město loni utržilo téměř 1,5 milionu korun, náklady na těžbu a pěstební činnost v městských lesích však byly téměř o polovinu vyšší. Z velké části by rozdíl měly pokrýt dotace, o které město požádalo.
Od počátku letošního roku se správci lesů věnovali odstraňování zbývajících souší v lese na Hůrkách a teď pracují na Opočínku. Z obou lokalit měly být vzrostlé stromy vytěžené v minulých letech, kvůli kůrovcové kalamitě a suchu však museli lesníci těžbu odložit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down