30.03.2015 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Počasí zemědělcům zatím přálo

Počasí letos zemědělcům zatím přeje. Pěstitelé hospodařící v úrodných nížinách mají již zaseto, ve vyšších polohách sejí jarní plodiny nyní. Na rozdíl od loňského jara netrápí pěstitele nedostatek vláhy, naopak v některých oblastech stojí ještě na polích voda. Po mírné zimě však mají někteří farmáři problémy se škůdci.

"Zima byla příznivá, porosty přezimovaly dobře. Setí je v plném proudu, ranější oblasti jako jižní Morava nebo Polabí již mají zaseto, teď sejí ve středních polohách," řekl Josef Kubiš z Agrární komory, který je zároveň předsedou představenstva velkého zemědělského podniku Agro Jesenice, hospodařícího poblíž Prahy. Kvůli mírné zimě začaly podle Kubiše letos jarní práce minimálně o dva týdny dříve, než je běžné, přesto o něco později než loni. Tehdy však začaly jarní práce nebývale brzy.
Přestože v posledních týdnech příliš neprší, problémy se suchem tak jako po loňské zimě zatím zemědělci nemají. "V listopadu a prosinci bylo hodně srážek, zásoba z těchto dvou měsíců je pořád ještě dost velká," uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík.
Naopak například některým jihočeským pěstitelům podle něj komplikuje průběh prací příliš vlhká půda. Na některých místech stály ozimé plodiny ve vodě a začaly podhnívat. Někteří pěstitelé mají po mírné zimě problémy se škůdci a budou proto patrně muset dříve než obvykle začít s aplikací postřikům proti nim.

Příznivé počasí uspíšilo práce na polích také v Ústeckém kraji. Ještě o něco dříve než vloni začali pěstitelé sít jarní obininy, které zaujímají zhruba stejnou plochu jako před rokem. Kvůli podmínkám pro získání evropských dotací se na polích zazelená také vojtěška. Informoval o tom předseda Krajské agrární komory Ústeckého kraje Jaroslav Brožka.
V zemědělských regionech Litoměřicko a Lounsko první část jarních prací už skončila. "Sít se bude ještě ve vyšších polohách na Děčínsku, jinde už měli hotovo na konci února," řekl Brožka. "První etapa jarních prací, která spočívá v hnojení ozimých plodin a setí jarních, v podstatě skončila," doplnil. Pěstitele nyní čeká ošetření plodin proti plevelům a škůdcům a sít budou ještě kukuřici a slunečnici

Zemědělci v České republice loni na podzim oseli ozimými plodinami 935 tisíc hektarů polí, což je o 3,4 procenta menší plocha než o rok dříve. Výměra plochy s ozimou řepkou se podle odhadů rozšířila o necelé procento na 393 tisíc hektarů.

V loňském roce byla u nás jedna z historicky nejvyšších úrod. Sklizeň obilovin meziročně vzrostla o 17 procent na 8,779 milionu tun. Šlo o třetí nejvyšší produkci v české historii. Rekordní byla také úroda řepky, která přesáhla 1,5 milionu tun. Sklizeň brambor meziročně vzrostla zhruba o třicet procent, cukrovky o pětinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down