Ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava očekává, že počet zastřelených divokých prasat by mohl ve druhé polovině roku růst zhruba o 30 procent, než je běžné v daném období. Stát nařídil plošný lov, aby se zamezilo šíření afrického moru prasat. Loni ve druhém pololetí veterináři vyšetřili na jižní Moravě téměř 10 000 prasat, uvedl Salava. Laboratoře v Jihlavě i v Olomouci jsou na zvýšený počet vzorků připravené.
Na jižní Moravě se smí prasata plošně střílet i jinak zakázanými typy lovů východně od dálnice D1 směrem na Vyškov a východně od dálnice D2 ke slovenským hranicím.
Například o minulém víkendu, kdy se poprvé mohlo plošně lovit, jihomoravští veterináři evidovali 125 kusů, což je podle Salavy hodně. Jak se bude situace vyvíjet, si netroufá odhadovat. Nedá se ani říci, že by zastřelených divočáků přibývalo, jak se bude sklízet obilí, v němž divočáci hledají potravu a dokážou se v něm ukrýt. Jdou tam, kde je jim dobře, což znamená také do kukuřice. A ta se sklízí i v listopadu, sdělil Salava.
Zemědělci nyní musí také dopředu hlásit, kde budou sklízet, a musí postupovat od okraje porostu do jeho středu. Myslivci dostanou za každý ulovený kus v území s intenzivním odlovem 1000 korun. Na jižní Moravě veterináři zatím ze šesti vyšetřovaných vzorků nalezených uhynulých divočáků mohli s jistotou říct, že výsledky u tří jsou negativní, na výsledky dalších se čeká.
Zatím se africký mor objevil pouze u prasat na Zlínsku. Do dnešního dne je potvrzených 51 případů. Veterináři již podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro zavlečení moru na území republiky. Česko je nyní rozdělené na tři území. Na Zlínsku se prasata lovit nesmí, zmíněná část jižní Moravy patří do oblasti plošného intenzivního lovu, pro zbytek území platí běžný stav.