Podíl českých výrobků v obchodech je již dnes mezi 60 až 80 %, povinný podíl je nesmysl

Požadavek na povinné určování podílu českého zboží v obchodech je v rámci jednotného trhu Evropské unie nesmyslný. Českou republiku by čekalo vyšetřování a následná sankce od Evropské komise. Svaz obchodu a cestovního ruchu tak dnes odmítl návrh Potravinářské komory. Šéf komory Miroslav Toman při včerejším zahájení 43. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka vyzval vládu k opatření, aby na pultech českých obchodů byly povinně dvě třetiny až 80 procent českého zboží. Chtěl by tak podpořit zemědělce, kteří prodávají kvůli přebytkům na evropském trhu vepřové maso a mléko za podnákladové ceny.

Regulací by se ale podle obchodníků pouze vytvořila další neopodstatněná zátěž podnikatelů. Případné takové opatření by zasáhlo především konečného spotřebitele. Podle prezidentky svazu Marty Novákové může požadavek na povinný prodej českých výrobků sloužit pouze k vytváření specifických podmínek pro ty dodavatele, kteří nejsou dostatečně konkurenceschopní ani v lokálním, ani v evropském měřítku.

Tuzemští obchodníci podle ní v maximální možné míře podporují českou produkci a podíl českých výrobků prodávaných velkými obchodníky stále roste. Pohybuje se od 60 do 80 procent již dnes a bez jakékoliv regulace, dodala.

Obchodní řetězce jsou podle svazu i významnými exportéry české potravinové produkce, ročně jí exportují zhruba za 22 miliard korun. Ti výrobci, kteří vyrábějí dostatečně kvalitně, efektivně a jsou schopni zajistit logistiku a případně další služby ke své produkci, mohou prostřednictvím obchodníků prodávat své zboží v dalších zemích Evropské unie, dodala Nováková.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *