Podle brněnských hydrometeorologů byly průtoky v řekách i v září podprůměrné

Zářijové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 70 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly třináctý měsíc po sobě, v srpnu byly na 72 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Barbora Špinarová a Jáchym Brzezina.

Brněnská pobočka má na starosti jihovýchodní část republiky – Jihomoravský kraj, větší část Zlínského kraje a východ Kraje Vysočina. Průtoky odborníci zjišťovali na 71 měrných stanicích a v září odpovídaly 70 procentům dlouhodobého měsíčního průtoku z let 1991 až 2020.

Odborníci uvedli, že na 43 sledovaných stanicích se průměrný měsíční průtok pohyboval mezi 50 až 100 procenty. "Celkem 11 pozorovaných stanic mělo měsíční průměr nad 100 procent. Zbylých 17 stanic bylo pod průměrem 50 procent," uvedli odborníci.

U tří stanic, šlo o Strážnici a tok Velička, Rychmanov a tok Litava a Kyjov a Kyjovka, byl měsíční průtok mezi deseti až 20 procenty. Nejvyšší vodnosti dosáhla Jevišovka ve stanici Jevišovice nad nádrží, šlo o 166 procent dlouhodobého měsíčního průtoku. Naopak nejnižší vodnost odborníci zaznamenali na Kyjovce ve stanici Kyjov, a to 11,8 procenta dlouhodobého měsíčního průtoku. Stupně povodňové aktivity nezaznamenali v žádné ze stanic.

Nad dlouhodobý průměr se průtoky dostaly naposledy loni v srpnu, kdy byly na 116 procentech. Poté už byly podprůměrné. Například v září byly na 81 procentech, v listopadu na 55 procentech. Podprůměrné průtoky pokračovaly i v lednu, kdy se dostaly na 65 procent, v únoru byly na 78 procentech, v březnu na 23 procentech. Nejinak tomu bylo i v letních měsících, v červnu se průtoky dostaly na 49 procent, v červenci na 47 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down