Podle ekologů byla na poslední chvíli oslabena podpora biodiverzity

Vyčlenění alespoň tří procent orné půdy pro přírodu a biodiverzitu mělo být hlavní novou ekologickou podmínkou pro dotace ze Společné zemědělské politiky. Opatření mělo napomoci řešit alarmující úbytek biodiverzity, vyčerpání půdy a potřebu adaptovat krajinu na klimatické změny.  Ministerstvo zemědělství však na středeční jednání vlády po netransparentní přípravě a na poslední chvíli předkládá ke schválení nařízení, které zemědělcům umožní povinnost obejít. Ekologické organizace považují kroky ministerstva za neakceptovatelné. Informovalo o tom Hnutí Duha.

 Nařízení umožní, že zemědělec si nově bude moci tzv. “neprodukční” plochy (krajinné prvky, úhory atd.) čistě formálně vyčlenit z luk a pastvin místo z orné půdy, aniž by se v krajině cokoli fyzicky změnilo. Mnozí zemědělci tak v rámci vyčlenění těchto tří procent nebudou muset vytvořit žádné nové plochy na orné půdě. "Právě ve zpestření rozsáhlých ploch orné půdy novými prvky byla hlavní naděje a smysl opatření. Již tak slabé ambice zemědělských dotací by schválením dostaly velkou ránu a sliby z programového prohlášení vlády o vyčlenění deseti procent zemědělské plochy pro přírodu do roku 2030 by se rozplynuly," sdělilo Hnutí Duha s tím, že zemědělci navíc za plnění této podmínky získají peníze nejen v rámci základních plateb, ale i v rámci speciální environmentální platby, tzv. celofaremního ekoschématu, jehož cílem by mělo být významně zlepšit stav životního prostředí v zemědělské krajině. Podle ekologických organizací je problematický také netransparentní postup, kterým ministerstvo na poslední chvíli změnu prosadilo. Vyhovělo připomínkám zemědělských organizací, o takto zásadní změně však pak již veřejně neinformovalo a neumožnilo o ní diskuzi. Podle výroku Ministerstva zemědělství o změně vědělo i Ministerstvo životního prostředí, ale nepodařilo se mu dosáhnout významnějších úprav.  Podle ekologů podobně netransparentně také ministerstvo rozhodlo o omezení povinnosti maximální velikosti monokultur na deset hektarů na půdě ohrožené erozí. Proti původním čtyřem procentům orné půdy se nyní bude vztahovat zhruba jen na 2,5 procenta. Omezení se naopak původně mělo od roku 2024 rozšířit na zhruba 16 procent půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down