Podle ministra poškozuje kritika systému dotací zemědělce v očích veřejnosti

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) se ohradil proti kritice nastavení dotací ze strany středních a velkých zemědělských podniků. Podle ministra poškozuje zemědělce v očích veřejnosti. Novinářům to řekl na tiskové konferenci po návratu z Bruselu. Vládní koalice se tento týden shodla, že chce dotacemi podporovat hlavně menší farmáře. Rozhodnutí kritizovala Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, podle kterých ohrozí produkci.

Kritiku svazů vyvolává především nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby namísto dosud plánováných deseti procent. Podle předsedy Agrární komory Jana Doležala je nebezpečí, že nastavení dotací ohrozí produkci masa, mléka, ovoce, zeleniny nebo například chmele.
Nekula na dnešní tiskové konferenci řekl, že neustálá kritika ze strany svazů poškozuje pohled lidí na zemědělce. "Veřejnost vnímá, že přestože zemědělci dostanou více prostředků, jejich představitelé neustále brblají. Veřejnost na to nahlíží tak, že zemědělci nevědí, co chtějí," uvedl šéf resortu.
Podle Nekuly je hlavní příčinou současného růstu cen potravin válka na Ukrajině. "Jakmile skončí, čekám, že dojde k uklidnění cenového výkyvu," řekl ministr. Dodal, že Česko, stejně jako Evropská unie, je dostatečně soběstačné ve výrobě téměř všech komodit krom skopového masa, což ovlivnil hlavně odchod Velké Británie z unie.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down