Podle prezidenta ČR mají obchodní řetězce u potravin nepřiměřeně vysoké marže

Obchodní řetězce mají podle prezidenta Miloše Zemana u některých potravin nepřiměřeně vysoké marže na úkor tuzemských potravinářských firem. Obchodní řetězce by proto měly být regulovány. Uvedl to prezident České republiky Zeman při návštěvě olomoucké mlékárny Olma.

Prezident své tvrzení o nepřiměřeně vysokých maržích obchodních řetězců ilustroval na ceně jogurtů. Nákupní cena je podle něj pět korun, prodejní cena deset korun. Když odečte DPH, tak obchodní marže činí asi 60 nebo 70 procent. Jak řekl, měli bychom se snažit regulovat obchodní řetězce a také o to, abychom jako v jiných zemích měli v ČR národní obchodní řetězce s přiměřenými maržemi.
Přiměřené marže obchodních řetězců by podle Zemana pomohly tuzemským potravinářům i soběstačnosti České republiky v oblasti potravin. Předpoklad, aby se soběstačnost zvýšila, znamená podle něj zvýšení výkupních cen. Ovšem nikoli na úkor spotřebitele, ale na úkor obchodních řetězců, podotkl prezident. Podle jeho názoru by se soběstačnost ČR mohla zvýšit u řady druhů potravin i zemědělských komodit, které lze v tuzemsku produkovat.
Zeman obchodní řetězce kritizuje dlouhodobě. Před více než dvěma roky řekl, že právě ony jsou největší překážkou českého potravinářství a mají marže až 63 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down