Podle studie změny klimatu způsobí, že se na jižní Moravě bude dařit červenému vínu

Změny klimatu povedou k tomu, že na jižní Moravě bude možné pěstovat odrůdy vinné révy typické pro výrobu červeného vína. V současnosti je pro region typické bílé víno, které v ČR podle dřívějších průzkumů preferují přes tři čtvrtiny konzumentů. Vyplývá to z výzkumu, o kterém informovala Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické v Praze. Spolupracovala na něm také Česká zemědělská univerzita (ČZU) a Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Výzkumníci uvedli, že za posledních 60 let vzrostla průměrná teplota na Moravě o 1,5 stupně Celsia a podle předpovědí odborníků bude oteplování pokračovat. V ČR se to bude podle nich projevovat hlavně v letních měsících delšími vlnami veder beze srážek.

Vinaři jsou spokojenější, ale změna klimatu s sebou nese i negativní projevy 

Vědci poukázali na to, že přestože vinaři jsou se současnou klimatickou situací spokojenější, změna klimatu se sebou nese i negativní projevy. A to například v podobě prudkých dešťů, které přerušují dlouhé vlny sucha, což neprospívá pro Moravu typickému bílému vínu. Intenzivní deště vedou k většímu riziku plísňových onemocnění. Málo srážek v době růstu vede zase k nedostatku dusíku v půdě, což vínu zabraňuje správně fermentovat a získat kvalitní aroma, uvádí studie.

"Pole všech modelů a prognóz vychází, že jižní Morava, která je typicky jednou z nejteplejších oblastí v republice, bude s dalším růstem teplot také nejvhodnějším regionem pro pěstování červeného vína, spíš než toho bílého, jak je tomu nyní a pro co je nejvíce známá," uvedla první proděkanka Provozně ekonomické fakulty ČZU Lucie Severová, která vedla výzkumný tým. Výsledky studie otiskl vědecký časopis Heliyon z nakladatelství Elsevier.  Vědci dále uvedli, že změny klimatu mohou vést proto k tomu, že čeští vinaři nemusí hypoteticky být v budoucnu schopní pokrýt domácí poptávku po bílém víně v takové míře jako doposud. Připomněli také, že v ČR se vypije většina domácí produkce vína i navzdory vyšší ceně. Řešením může být zakládání nových vinic v místech, kde se bude odrůdám vhodným pro bílé víno dařit lépe. "I pokud se bude produkce českého vína zvyšovat, tak lze celkem s jistotou předpokládat, že půjde na odbyt, protože poptávka po něm dnes výrazně převyšuje nabídku," řekl spoluautor studie Roman Svoboda z ČZU.

Střední Morava by mohla být vhodná pro pěstování  odrůd pro bílé víno 

Studie uvedla, že například ve střední Moravě by podle několika klimatických modelů mohly již v následujících desetiletích být ideální podmínky pro pěstování pěti odrůd révy vhodných pro produkci bílého vína. Z modelů vyplývá, že růst teploty o dva stupně Celsia by mohl také postupně vytvořit ideální podmínky pro pěstování Merlotu typického pro produkci červeného vína v Českém středohoří.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down