Podle svazu připomínky komise působí často protichůdně

Zemědělci podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy neznají mimo jiné spoustu technických detailů plánovaných dotací.  Připomínky Evropské komise (EK) k národnímu strategickému plánu působí často protichůdně, protože dokument obsahuje řadu environmentálních požadavků, které směřují proti produkci. Pýcha to uvedl na dnešním setkání s novináři. 

Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal upozornil na to, že odpověď EK uvádí, že by státy EU měly reflektovat situaci na Ukrajině a by se měla snižovat závislost na fosilních palivech a zemním plynu z Ruska. Zároveň ale vytýká ČR nedostatečné ambice v plnění klimatických cílů. Pýcha také uvedl, že vnímá velký tlak ekologických organizací a pokud se rozvine dlouhá diskuse, může podle něj hrozit, že systém vyplácení dotací se nemusí vůbec spustit. „Do jisté míry to vnímám jako jakési vydírání, protože hrozí, že zemědělci nebudou schopni peníze čerpat,“ doplnil. Nekulovi podle něj již zástupci obou organizací řekli, že jsou připraveni se zapojit do řešení situace. „Cílem je dosáhnout podmínek, kdy budou zemědělci schopni vyprodukovat dostatek cenově dostupných potravin,“ uvedl Pýcha. Podle Hnutí Duha připomínky EK potvrzují i názor ekologických organizací, které dlouhodobě upozorňují na to, že návrh zemědělských dotací zásadní problémy krajiny a půdy nevyřeší. Podle EK jsou podmínky nastaveny tak, aby je snadno splnili téměř všichni zemědělci, a není tak jisté, že přinesou významnější přínos pro přírodu či klima.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down