Umělá závlaha v ovocných sadech je v současných suchých letech zásadní podmínkou pro dobré výnosy a udržení konkurenceschopnosti českého ovocnářství. V suchých letech jsou sklizně ve starších sadech bez závlahy o polovinu nižší než v sadech se závlahou. V současné době je v České republice z necelých 14 000 hektarů intenzivních sadů pod závlahou asi jedna třetina. Budování kapkových závlah od roku 2001 dotacemi podporuje stát.
Sucho nejvíce ohrožuje sady na jižní Moravě, především na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. V posledních pěti až deseti letech se tam sucho opakuje velmi často, sdělil předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Velmi suché oblasti jsou i v ovocnářských oblastech v Čechách, například v lokalitách takzvaných dešťových stínů na Lounsku, Žatecku či Kladensku.
Pokud má v České republice dál pokračovat podnikání v pěstování ovoce, musí být podle Ludvíka součástí investice do nových sadů i závlahy. Bez nich se již ovocnářství s jistotou dělat nedá. Závlaha je podmínkou pro to, aby se ovoce pěstovalo v ekonomicky potřebném výnosu a kvalitě, prohlásil.
Nejefektivnější je budování kapkové závlahy, která umožňuje plné využití vody pro strom a lze ji použít i pro hnojení. Pořízení kapkové závlahy vyjde přibližně na 100 000 až 300 000 korun na hektar podle toho, jak vzdálený je od sadu zdroj vody a zda je třeba budovat potrubí a čerpací stanice. Dotační podpora, kterou stát zavedl po velmi suchém roce 2000, pokryje zhruba 40 procent nákladů. Podle Ludvíka dotace velmi pomohly. I díky nim je nyní v ČR přes 4500 hektarů sadů se závlahou.
Budování závlah provází řada úskalí. Tím hlavním je zajištění dostatku vody. Pro sázení sadů totiž nejsou vhodné lokality u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu. Naopak v lokalitách vhodnějších pro sady bývá povrchové vody málo. Sadaři se podle Ludvíka potýkají i s tím, že pokud nejsou vlastníky půdy, na pronajaté půdě se jim velká investice do sadů a závlah dělá obtížně, protože málokterý vlastník je ochoten půdu pronajmout na desítky let.*