Podmínky pro dodavatele vody se mají zpřísnit, kontrolovat se budou i rozvody

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zpřísnění podmínek pro dodavatele pitné vody, novelu ve středu projedná vláda. Nově by měli provozovatelé vodovodů zpracovat plán rizik a jejich řešení pro celý systém od vodního zdroje po kohoutek odběratele. Zdravotnická, sociální a ubytovací zařízení budou muset mít vlastní posouzení rizika šíření legionely, pokud sídlí v budovách postavených před rokem 1945, i výskytu olova. Novela zákona o ochraně veřejného zdraví a zákona o vodovodech a kanalizacích do českého právního řádu zavádí směrnici Rady EU z roku 2020. Upravený zákon by měl platit od ledna 2023.

Kontrolovat kvalitu dodávané vody musí provozovatelé vodovodů už v současné době. Rozsah těchto kontrol má vycházet z posouzení rizik, které je nově požadováno jako trojstupňové. Posuzovat zvlášť se tak budou místa odběru surové vody, vodovody a rozvody vody v budovách. "Nová směrnice učinila zpracování řízení a posouzení rizik povinné, značně rozšířila jeho pojetí a stanovila přesný rámec včetně toků dat mezi jednotlivými dotčenými subjekty," uvádí se v materiálu.

Sledovat se podle novely mají nově i některé chemické látky, například bisfenol A (BPA), který se používá při výrobě některých plastů a epoxidových pryskyřic. Podle odborníků mají vliv na plodnost, mohou ovlivnit vývoj nenarozených dětí nebo přispět k rozvoji rakoviny. Novela zavádí také nový typ reportování dat o těchto kontrolách.

Při posuzování domovních rozvodů se bude kontrolovat hlavně výskyt olova a bakterie legionela. Ta působí podle Světové zdravotnické organizace (WHO) největší zdravotní potíže ze všech vodních patogenů. U zvlášť citlivých jedinců, například seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou, může být onemocnění legionelózou i smrtelné.

Povinnost nechat si vypracovat analýzu k výskytu olova v rozvodech vody budou podle návrhu mít majitelé budov postavených před rokem 1945, pokud se v nich po roce 1990 kompletně nevyměnily rozvody vody, a sídlí v nich školy či školky, lůžková zdravotnická zařízení, pobytová zařízení sociálních služeb, například domovy pro seniory.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down