Od dubna letošního roku přestanou platit kvóty regulující množství vyrobeného mléka v zemích Evropské unie. Producenti této komodity se obávají, že ukončení kvót může rozkolísat trh s mlékem a v důsledku toho klesnou i jeho ceny. Na bližší podrobnosti týkající se vývoje trhu s mlékem se týdeník Zemědělec zeptal předsedy Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka.
Jaká je situace na trhu mléka a jak se vyvíjí ceny?
Po období s velmi dobrými cenami a naplněným optimismem v roce 2013 a v první polovině roku 2014 zažívá evropské mlékárenství nyní trvalé snižování cen jak na světovém trhu, tak na úrovni zemědělské prvovýroby. Tato skutečnost se stejnou měrou dotýká i České republiky. Situace byla zapříčiněna jednak růstem celosvětové produkce mléka, ale zejména pak zpomalením a částečně i zastavením poptávky po mléčných produktech v Číně a tvorbě vysokých zásob. Dalším faktorem, který do vývoje zasáhl, byl také nepředvídatelný ruský zákaz dovozu mléčných výrobků.
Operativní zásahy Evropské komise a zejména opatření zaměřená na zmírnění dopadů ruského zákazu však doposud situaci nevyřešilo. Možným řešením by snad mohlo být nalezení nových, alternativních odbytišť, nicméně přes všechny snahy, a s přihlédnutím k současné situaci ve Světové obchodní organizaci (WTO) toto není vůbec jednoduché a rozhodně nereálné v krátkodobém horizontu. Ke zlepšení situace nepřispěla ani podpora soukromého skladování vybraných výrobků, neboť zde zařazené výrobky se jednak nedají skladovat do nekonečna a momentálně se téměř neprodávají, a jednak je to pouze odsouvání problému do budoucna. Podobný ne(efekt) má i intervenční nakupování.
V České republice tedy ceny syrového mléka padají již od května 2014, poznamenat je ale třeba, že nápočtová (kumulativní) cena mléka bude za rok 2014 vyšší než 9,40 koruny za litr, což je zase poměrně pozitivní výsledek. Nicméně pokles ceny suroviny s přihlédnutím k současnému vývoji cen mléčných komodit na světových trzích, bude i nadále, tedy určitě po dobu příštích několika měsíců ještě pokračovat.
Co očekáváte v této oblasti v letošním roce?
Předvídat letošní vývoj tedy není vůbec snadné, a nerad bych se pouštěl do nesprávných úvah. V krátkodobém horizontu bude ale zřejmě prozatím přetrvávat určitá (cenová) recese a její prolomení bude ovlivněno řadou faktorů. Nastat může jak náhle, tak ale také později. Predikce evropského vývoje zpracovaná analytiky je přesto mírně optimistická, i když míra růstu jak výroby mléka, tak např. zahraničního obchodu je odhadována v daleko menší míře než v předchozích dvou letech. V Evropě, ale také v České republice je potřeba počítat také spíše se stagnací spotřeby, než jejím významnějším růstem.
Celý rozhovor najdete v týdeníku Zemědělec.