Pokles hladin v nádržích v Povodí Moravy pokračuje i na podzim

Sucho podle státního podniku Povodí Moravy nekončí, i na podzim pokračuje pokles hladin ve vodních nádržích. Všechny ale podle povodí plní své funkce, mimo jiné přispívají k nadlepšování stavu průtoku ve vodních tocích. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. V září se průměrné průtoky v tocích povodí pohybovaly mezi 15 až 75 procenty dlouhodobých průměrů, v říjnu se prozatím pohybují v rozmezí 15 až 55 procent. Toky dotují vodní nádrže, které v době sucha vypouštějí více vody, než kolik do nich přiteče. Podle povodí jen za poslední měsíc vypustily do řek o 8,6 milionu metrů krychlových vody více, než kolik do nich přiteklo.
Srážky v povodí Moravy a Dyje v prvních třech čtvrtletích dosáhly v průměru 408 milimetrů, což je 68 procent normálu pro dané období. V době sucha pak nádrže podle povodí dotovaly toky celkovým objemem 107 milionů metrů krychlových vody.

"Bez vodních nádrží, které poměrně významně i v průběhu podzimu dotují řeky v povodí, by situace na vodních tocích byla opravdu špatná a hladina řady toků by klesla na úroveň, která nezabezpečuje vodním živočichům podmínky pro přežití. Současně s tím by docházelo také ke zhoršení kvality vody a omezením dodávek vody. Nadlepšovat průtoky ve vodních tocích a zajistit dodávky vody však můžeme pouze tam, kde máme nádrže s dostatečným zásobním prostorem," uvedl generální ředitel státního podniku Václav Gargulák. Z nejvýznamnějších vodních nádrží letos podle povodí sehrály významnou roli Vranov, Hubenov a Vír. "Na těchto nádržích jsme z důvodu nízkých přítoků přistoupili k mimořádným manipulacím, jejichž cílem je zabezpečení dostatku vody zejména pro vodárenské účely v roce 2019 a roky následující v případě, že bude sucho v plné intenzitě pokračovat," sdělil Gargulák. Naplněnost vodních nádrží se v současnosti pohybuje od 30 do 100 procent, kdy Vír je 41 procentech, Vranov na 46 procentech, Nové Mlýny na 52 procentech. Hladina ale výrazně poklesla i ve vodní nádrži Letovice, která zajišťuje minimální zůstatkový průtok v řece Svitavě. Její povodí je podle státního podniku výrazně bilančně ochuzeno odběry podzemních vod v Březové nad Svitavou pro zásobování obyvatel Brna a části Jižní Moravy pod Brnem. Nádrž je na 31 procentech. Srážky v povodí Moravy a Dyje v prvních třech čtvrtletích dosáhly v průměru 408 milimetrů, což je 68 procent normálu pro dané období. V době sucha pak nádrže podle povodí dotovaly toky celkovým objemem 107 milionů metrů krychlových vody.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down