Pokuta v řádech statisíců korun hrozí chovateli z Nového Města pod Smrkem

Pokuta v řádech statisíců korun hrozí ve správním řízení chovateli z Nového Města pod Smrkem na Liberecku za to, že tři uhynulé kusy dobytka neposlal k likvidaci do asanačního podniku, ale zahrabal je na pozemku. Při kontrole provedené na základě podnětu dále inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Libereckého kraje zjistili také zásadní nedostatky v označování a evidenci zvířat, sdělil v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Inspektoři při kontrole hospodářství nalezli uhynulou dospělou krávu a také dva další kusy dospělého skotu ve stadiu rozkladu. Na pokyn veterinární správy musela být těla skotu vyhrabána a chovatel je předal asanačnímu podniku k neškodnému odstranění. "Současně se odebraly vzorky, které odeslali k vyšetření do Kriminalistického ústavu Policie ČR. Experti zjistili, že zvířata uhynula před více než dvěma měsíci od nálezu," doplnil mluvčí SVS.
S těly uhynulých hospodářských zvířat musí chovatelé nakládat v souladu se zákonem. "Svévolné zakopání na pozemku je nepřípustné a představuje velké zdravotní riziko pro další zvířata i lidi. Může například dojít ke kontaminaci podzemních vod v okolí," upozornil Vorlíček. V době kontroly bylo navíc v hospodářství dalších 19 živých kusů skotu, pouze šest ale bylo označeno ušními známkami. Chovatel měl rovněž zásadní nedostatky v evidenci zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down