Pokuta za neočipované psy se od půlky ledna zvýší na 50 000 Kč

Od poloviny ledna se zvýší pokuta za neočipované psy z 20 000 Kč na 50 000 korun. S odkazem na novelu veterinárního zákona, která začne platit ve středu, na to upozornil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Až do roku 2022 ale nebude fungovat centrální registr psů, ve kterém by byly informace z čipů sjednocené.

Absenci registru kritizovali někteří soukromí veterináři. Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Některá města mají vlastní registry. Například podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. To je nutné od začátku roku. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na vytvoření centrálního registru na 50 až 60 milionů korun. Novela také ukládá chovatelům, kteří chovají tři a více fen starších jednoho roku, nahlášení zvířat veterinářům. "Na základě poslaneckého návrhu dochází také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžik přechodu již označená," uvedl Vorlíček.
Zákon také dává veterinářům nové pravomoci vůči útulkům. Pokud SVS při jejich kontrole zjistí závažné nebo opětovné porušování pravidel, budou jim moci zrušit registraci.
Novela také umožní vyrábět potraviny z hmyzu jak pro zvířata, tak pro lidskou spotřebu. Přináší také změny u porážek zvířat. Limit pro tzv. domácí porážky skotu na tři kusy ročně se bude vztahovat na zvířat od jednoho roku, dříve to bylo od dvou let.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Ještě štěstí, že mám jenom zakrslého králíka. Na něj se žádná nařízení nevztahují. O psovi sice také uvažujeme, ale až někdy v budoucnu. Králík mi momentálně bohatě stačí. Každý den totiž nemám čas, abych si ho pochovala a víc se mu věnovala. Jsem ráda, že mu dám krmení a čistou vodu. když mám čas, tak se mu to snažím ale vynahradit. Jako podestýlka se mi nejvíc osvědčily pelety, které si objednávám z https://www.pelety-premium.cz/podestylkove-pelety/ . Vůbec nesmrdí a hlavně nejsou na králíkovi nalepené, takže když si ho chovám, tak z něho nepadá nepořádek.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down