Pokuta za příliš velkou kompostárnu

Firma Bytes HT s. r. o. provozovala v Horšovském Týně-Semošicích na Domažlicku větší kompostárnu, než jakou měla povolenou. Porušila tím zákon o odpadech. Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni jí uložili pokutu 120 000 Kč. Společnost nepodala odpor, sankce koncem září nabyla právní moci, řekla mluvčí inspekce Jana Jandová.

"Sankci akceptujeme a pokutu jsme uhradili," řekl Pavel Novák, jednatel Bytesu, jehož stoprocentním majitelem je město Horšovský Týn. Firma provozuje městské technické služby, zabývá se sběrem a likvidací odpadů a správou bytů a nebytových prostor. "Kompostárna měla být podle povolení Městského úřadu v Horšovském Týně pouze malým zařízením ke zpracovávání biologicky rozložitelného odpadu," uvedla mluvčí inspekce. Kapacita nesměla překročit 150 tun ročně a v jedné zakládce mohlo být maximálně deset tun.
"V červenci 2019 inspektoři zjistili, že v kompostárně bylo minimálně 302 tun odpadů, tedy dvojnásobné množství než její kapacita. Zakládek překračujících 10 tun tam bylo několik," řekla ředitelka plzeňského inspektorátu ČIŽP Petra Horčicová. Podle ní pro takto velké zařízení už nestačí pouze kladné vyjádření obce s rozšířenou působností, ale musí mít podle zákona o odpadech souhlas krajského úřadu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down