Polovina zemědělské půdy je postižena erozí, vodu je nutné zadržet

Polovina zemědělské půdy v České republice je postižena erozí. Vláda již dala na opatření proti vysychání země sedm miliard a projedná koncepci boje se suchem včetně protierozní vyhlášky. Uvedl to ministr životního prostředí (MŽP) Richard Brabec. Vláda chce připravit i "dvojče" programu Dešťovka určené spolkům, když například zahrádkáři budou chtít nádrž pro zadržení dešťové vody. Již nyní vláda pomáhá obcím a městům, které si zřizují podobné nádrže.

Brabec konstatoval, že Česká republika dramaticky vysychá a MŽP to řeší. Bylo investováno sedm miliard korun z operačního programu Životní prostředí, stovky milionů korun z národních peněz do tisíců opatření přírodě blízkých, jako obnova vodních zdrojů, remízů, suchých poldrů, zatravňovacích pásů. Podle něj je nutné udržet vodu, nenechat ji odtéct, bránit erozi. Je to otázka i nových zdrojů vody, stovek vrtů a studen pro menší obce. Vyčíslil, že boj proti suchu bude výhledově stát stovky miliard.

Brabec upozornil na to, že v ČR přibývá počet regionů trpících suchem. Za posledních 80 let se v Česku podle něho vysušilo milion hektarů mokřadů, tisíce rybníků, místa se zaorala a osela. Brabec řekl, že za poslední rok objeli několik set obcí a bude jich už k tisíci, které mají problém s vodou. V nejvodnatějším období, což byl duben, byla polovina republiky ve stavu mírného až kritického sucha. Jestli bude horké léto, stav se bude blížit roku 1993, kdy byly tisíce obcí závislé na cisternách, a to už je kalamita. Zemědělská půda má špatnou schopnost držet vodu, půda je z 50 procent brutálně postižená erozí.

Vláda projedná koncepci boje se suchem včetně protierozní vyhlášky, kolem níž čeká ministr velkou debatu. Obsahuje podmínky pro zemědělce, jak se mají starat o půdu, aby ji ochránili před erozí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. My jsme si pořídili nádrž na dešťovou vodu letos na jaře a moc jsme ji zatím nevyužili. Během jara byla plná a i přes léto dost pršelo, takže jsme ji nikdy nevyčerpali. Příští rok už ale klidně může být zase sucho, takže to rozhodně nebyla zbytečná investice. Do nádrže jsem zabudoval hladinoměr, který jsem objednal z https://eshop.afriso.cz/mereni-a-signalizace-vysky-hladiny/c-45 , abychom s manželkou věděli, jestli je ještě v nádrži nějaká voda.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down