Polské ovoce se dostává do Ruska opět jako běloruské

Vývoz polských jablek se vrací na rekordní úroveň z roku 2013, a to i zásluhou ruského trhu, přestože ten Moskva polskému ovoci uzavřela, když na západní sankce odpověděla zákazem dovozu západních potravin. Statistiky ale podle tisku svědčí o tom, že Poláci našli cestu, jak zákazy obelstít či obejít, a to za pomoci sousedního Běloruska.

„Polská jablka se exportují do ruských obchodů jako ovoce z Běloruska,“ poznamenal polský list Dziennik Gazeta Prawna. „Každý dobře ví, že jde o fikci, ale platí zásada ‚Neptej se, neodpovídej‘,“ dodává. Polsko je největším pěstitelem jablek v Evropě. Před sankcemi polští ovocnáři vyváželi 1,2 milionu tun jablek ročně, přičemž 70 procent mířilo na ruský trh. Ruské embargo vedlo k poklesu vývozu z Polska na 946 tisíc tun v roce 2015, loni se však export zvýšil na 1,1 milionu tun.
Ruské úřady poslední dobou pravidelně oznamují, že zadržely velké dodávky polských jablek s běloruskými certifikáty. Agentura Interfax uvedla, že jen loni Rusové odhalili 255 tisíc tun jablek a hrušek označených jako běloruské, které ale ve skutečnosti pocházely ze zemí podléhajících ruskému embargu. Pravděpodobně se ale celníkům a inspektorům podařilo zachytit jen část zboží, které obchází ruský zákaz. Ačkoliv Minsk a Moskva jsou blízkými spojenci, formálně dokonce spojeni v jednom soustátí a celní unii, vzájemné obchodní války bývají často na pořadu dne. Na obcházení embarga si Rusové stěžují od samého začátku. Už v roce 2014 se ruský tisk pozastavoval nad údajem, že export mořských ryb ze suchozemského Běloruska se zvýšil o 98 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *