Polské ovoce se dostává do Ruska opět jako běloruské

Vývoz polských jablek se vrací na rekordní úroveň z roku 2013, a to i zásluhou ruského trhu, přestože ten Moskva polskému ovoci uzavřela, když na západní sankce odpověděla zákazem dovozu západních potravin. Statistiky ale podle tisku svědčí o tom, že Poláci našli cestu, jak zákazy obelstít či obejít, a to za pomoci sousedního Běloruska.

"Polská jablka se exportují do ruských obchodů jako ovoce z Běloruska," poznamenal polský list Dziennik Gazeta Prawna. "Každý dobře ví, že jde o fikci, ale platí zásada 'Neptej se, neodpovídej'," dodává. Polsko je největším pěstitelem jablek v Evropě. Před sankcemi polští ovocnáři vyváželi 1,2 milionu tun jablek ročně, přičemž 70 procent mířilo na ruský trh. Ruské embargo vedlo k poklesu vývozu z Polska na 946 tisíc tun v roce 2015, loni se však export zvýšil na 1,1 milionu tun.
Ruské úřady poslední dobou pravidelně oznamují, že zadržely velké dodávky polských jablek s běloruskými certifikáty. Agentura Interfax uvedla, že jen loni Rusové odhalili 255 tisíc tun jablek a hrušek označených jako běloruské, které ale ve skutečnosti pocházely ze zemí podléhajících ruskému embargu. Pravděpodobně se ale celníkům a inspektorům podařilo zachytit jen část zboží, které obchází ruský zákaz. Ačkoliv Minsk a Moskva jsou blízkými spojenci, formálně dokonce spojeni v jednom soustátí a celní unii, vzájemné obchodní války bývají často na pořadu dne. Na obcházení embarga si Rusové stěžují od samého začátku. Už v roce 2014 se ruský tisk pozastavoval nad údajem, že export mořských ryb ze suchozemského Běloruska se zvýšil o 98 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down