Pomoci by mohlo snížení daně u ovoce, zeleniny nebo brambor

Zemědělcům by pomohlo v odbytu snížení daně z přidané hodnoty u plodin, ve kterých ČR není soběstačná, ale má pro ně vhodné klimatické podmínky. Jde o ovoce, zeleninu nebo brambory. Problémem je také chybějící pracovní síla ze zahraničí. Uvedl to na tiskové videokonferenci předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Pýcha chce také jednat s obchodníky, aby nabízeli v první řadě české produkty a až budou vyprodané, využívali zboží z dovozu. Předseda svazu poukázal rovněž propad tržeb podniků, které byly odkázané na regionální trhy nebo jídelny. Pýcha připomněl i dlouholetá jednání o ochraně zemědělců před nepojistitelnými riziky jako je mráz nebo sucho. Podle Pýchy je potřeba najít odvahu a zavést fond nepojistitelných rizik nebo podobné fondy na úrovni jednotlivých farem. Nedávné mrazy výrazně totiž zasáhly úrodu meruněk, přičemž ovocnáři odhadli škody mezi 50 až 80 miliony korun, ale i třešně, višně, švestky a hrušky. Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka tak ještě zvýší závislost českého trhu na zásobování z dovozu po celou sezónu. Ludvík uvedl, že lze předpokládat mírný nárůst cen a možné jsou i částečné výpadky v zásobování ze zahraničí s ohledem na zvládnutí sklizňových prací ve Španělsku a Itálii, které jsou také výrazně závislé na v současnosti méně dostupné zahraniční pracovní síle. Podle předsedy unie nyní mají pěstitelé ve svých zásobách asi deset tisíc tun tuzemských jablek z loňské sklizně. Do nové sklizně jablek, která začne v srpnu, bude tuzemský trh poptávat zhruba 45 tisíc tun jablek. Podle něj bude tedy potřeba dovézt minimálně 35 tisíc tun, zejména z Itálie a Polska, tedy ze zemí, na jejichž dovozu je český trh závislý. Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka sdělil, že aktuálně je zelenina z loňské sklizně již téměř vyprodaná. „Nově začínáme sklízet chřest, jarní cibulku a ředkvičky, průběžně sklízíme plodovou zeleninu z krytých ploch, jako jsou rajčata a okurky. Do začátku letošní sklizně plodin, jako je například cibule nebo mrkev, je třeba čekat citelný růst cen umocněný obavami z nedostatku zeleniny v souvislosti s koronavirem a covid – 19,“ upřesnil.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 18/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Mně osobně moc mrzí, že už se toho v České republice nepěstuje tolik (zejména tedy pokud se budeme bavit o ovoci), protože ta kvalita je naprosto jinde, než u těch dovážených hovadin někde z Brazílie... I vzhledem k tomu jsem rapidně omezil příjem ovoce a zeleniny a radši to doplňuji suplementy jako je například vitamin C: https://www.senzamedical.cz/senza-vitamin-c-250ml-lipozomalni-vitamin-c/ a to funguje dobře.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down