Posun ve výplatách podpor

U některých podpor, o které zemědělci žádají prostřednictvím jednotné žádosti, dojde k posunu zahájení vydávání rozhodnutí oproti předpokládanému harmonogramu. Uvedla to tisková mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková s tím, že z kapacitních důvodů, které souvisí s náročným zpracováním žádostí i prováděním kontrol, se administrace podpor posune a peněžní prostředky se ke svým žadatelům dostanou s určitým zpožděním. Původně předpokládaný harmonogram zůstává pro platbu Mladý zemědělec, a to od 11. ledna, a přechodné vnitrostátní podpory od 15. ledna.

K nejzásadnějšímu posunu podle Novákové dojde u platby na ozelenění – greening. K zahájení vydávání rozhodnutí dojde přibližně ve stejném termínu, kdy bylo původně avizováno, tedy v týdnu od 18. do 22. ledna. SZIF však bude vydávat a odesílat rozhodnutí podle jednotlivých skupin žadatelů. V první vlně ho obdrží žadatelé s výměrou kultur orná půda (R), úhor (U) a tráva na orné půdě (G) do deseti hektarů a následně čistě ekologičtí zemědělci. Těchto žadatelů je více než polovina z celkového počtu. Ve druhé polovině března a následně v dubnu se předpokládá vydávání rozhodnutí žadatelům, kteří museli plnit podmínky diverzifikace nebo vyhradit plochy v ekologickém zájmu (EFA). Následně budou řešeny žádosti, u kterých bylo zjištěno porušení podmínek greeningu při kontrole na místě a další problematické žádosti. V rámci dobrovolných podpor vázaných na produkci (VCS) byla jako první odstartována administrace podpory na dojnice, a to dokonce o týden dříve oproti původnímu plánu.*

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down