Potravinářská komora je pro ukončení sankcí proti Rusku

Potravinářská komora ČR je pro ukončení sankcí Evropské unie proti Rusku. Podle komory by pak mohla Moskva zrušit embargo na dovoz potravin, které v roce 2014 zavedla. Komora to uvedla v tiskové zprávě k nynější návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Argumentuje hlavně vývozem mléčných výrobků do Ruské federace, který se po zavedení embarga propadl. Za tři roky trvání sankcí ztráta mlékárenského průmyslu podle komory dosáhla miliardy korun. Na jednání v Rusku své zástupce nemá. Podle údajů Ministerstva zemědělství ale i přes sankce agrární vývoz do Ruska z ČR proti roku 2013 nepoklesl.

Ztráty u přímých exportérů v mlékárenském sektoru podle komory v roce 2014 dosáhly 350 milionů korun, vedlejší dopady však byly podle komory citelnější. Zejména pak pokles výkupní ceny mléka, který i prostřednictvím krizových balíčků řešila Evropská unie, potažmo české Ministerstvo zemědělství. V následujících letech tak byla podle komory ztráta kolem 400 milionů korun ročně. Evropská nadprodukce, která nemohla putovat do Ruska, potom podle komory skončila v nových členských zemích EU.

Podle údajů Ministerstva zemědělství byl celkový agrární vývoz do Ruska z ČR v roce 2013 v hodnotě 2,45 miliardy korun, o rok později pak 2,96 miliardy korun. V roce 2015 klesl na 2,35 miliardy korun, loni stoupl na 2,56 miliardy korun. Letos za tři čtvrtletí 1,9 miliardy, obdobně jako loni za stejný časový úsek.

Češi nesmějí do Ruska vozit mléčné výrobky, na sankčním seznamu je i zelenina, maso, drůbež nebo ryby. Jak již před časem uvedli zástupci Ministerstva zemědělství, Rusové mají stále větší zájem o zemědělské technologie, například v chovu ryb. Vývozní potenciál je v dodávkách genetických zdrojů nebo chmele a piva. U piva se vývoz zvyšuje, za loňský rok šlo o dodávky za 374 milionů korun, letos do konce září pak za 337 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down