Potravinové banky loni shromáždily téměř 4200 tun potravin

Potravinové banky loni shromáždily 4127 tun potravin a drogerie. Objem potravin darovaných od řetězců se meziročně ztrojnásobil. Banky získávají zboží také z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci a od pěstitelů a producentů. Pomoc obdrželo více než 100 000 lidí. Informovala o tom Simona Sochorová z České federace potravinových bank (ČFPB).

Od velkých obchodních řetězců pochází zhruba 60 procent potravin v bankách. Jde o potraviny určené k rychlé spotřebě s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, poškozeným obalem nebo třeba špatným označením. Hodnota potravin, které banky pomohly zachránit, je podle ČFPB přibližně 282 milionů Kč.
Skupina senátorů v čele s Ivo Valentou chtěla povinnost řetězců bezplatně poskytovat část neprodejného zboží potravinovým bankám zrušit. Ústavní soud ale na začátku roku jejich návrh zamítl. Podle něj nejde o protiústavní zásah do vlastnických práv ani do práva podnikat.
Asi 400 tun potravin darovali loni lidé ve veřejných potravinových sbírkách. Pro banky jde o důležitý zdroj. "Pomáhají nám celoročně zajistit základní potraviny, jako jsou konzervy, těstoviny, mouka, olej, a zároveň drogerii," uvedla ředitelka ČFPB Veronika Láchová. Letos budou potravinové banky organizovat dvě celostátní sbírky.
První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. V ČR je 15 takových bank a logistické centrum v Modleticích u Prahy.
Hlavním podporovatelem potravinových bank v ČR je ministerstvo zemědělství. Loni dotace činily 41 milionů korun. "Letos by provozní dotace měla být vyšší než v předcházejícím roce, a pomůže nám tak zvládnout zpracovávat neustále se zvyšující objem darovaných potravin a pomoci více lidem," dodal předseda ČFPB Aleš Slavíček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down