Potraviny s původním značením bude možné doprodat i po datu účinnosti nařízení

Dne 13. prosince nabývá účinnosti evropské nařízení o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Nařízení stanoví jednotné požadavky na označování potravin v celé Evropské unii a po letech, kdy byla legislativa na označování potravin poměrně roztříštěná, vytváří ucelený rámec, který reaguje na způsob uvádění potravin na trh a na poptávku spotřebitelů samotných. Reaguje rovněž na rostoucí počet spotřebitelů nakupujících potraviny přes internet nebo na zájem spotřebitelů o výživové benefity potraviny. Do popředí zájmu se také dostávají potřeby spotřebitelů citlivých na alergeny v potravinách, zhodnotila obsah nového předpisu Dana Večeřová, ředitelka marketingu a komunikace Potravinářské komory ČR a Agrární komory ČR.

Cílem nařízení je podle Večeřové donutit spotřebitele číst etikety. Na obalech naroste počet povinných údajů, které bude nutné uvádět v povinné velikosti písma. Alergeny již nebudou vypsány samostatně na obalu, ale budou zvýrazněny přímo ve složení. Spotřebitel se dozví, zda výrobce použil palmový nebo slunečnicový olej, a u masa se dozví, kde bylo zvíře chováno a poraženo. Nejpozději od 13. prosince 2016 bude nutné uvádět na obalech také výživové údaje. Nařízení nepředstavuje sice zcela revoluční změnu, nicméně už jenom povinná velikost písma může „zamíchat kartami“ u vícejazyčných obalů, podotkla Večeřová.

Přestože k některým požadavkům nařízení stále neexistuje jednotná interpretace, investovali výrobci poměrně vysoké finanční prostředky do nových obalů, aby co nejlépe nařízení vyhověli. K datu nabytí účinnosti nařízení bude připraveno zhruba 90 % nových obalů. Spotřebitel však nemůže čekat, že 13. prosince tohoto roku najde v regálu všechny výrobky označené podle nových pravidel. Potraviny se starým značením totiž bude možné doprodat i po tomto datu. „Bude tedy běžné, že se po určitou dobu budou vedle sebe vyskytovat potraviny s různým značením a že potraviny se starým označením s delší dobou minimální trvanlivosti budou na trhu ještě dva nebo tři roky,“ upozornila Večeřová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *