Potvrzena byla další ohniska ptačí chřipky

Ptačí chřipka se objevila i ve velkochovu drůbeže v Sedlčanech. Veterináři nařídili utracení 12 000 kuřat a 1000 krůt. Nákaza se potvrdila poté, co majitel nahlásil úhyn několika desítek krůt. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Nákaza se dnes potvrdila také v malochovech ve Velké Bukovině na Děčínsku a v Kozojedech na Jičínsku. Největší ohnisko ptačí chřipky se potvrdilo před koncem loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se postupně likviduje 220 000 nosnic.

V Sedlčanech se nákaza potvrdila v podniku Farma Druhaz. "Veterinární inspektoři na místě uskutečnili šetření, nařídili mimořádná veterinární opatření a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku H5N1. Všechna drůbež bude v souladu s legislativou utracena," uvedl Majer. Doplnil, že drůbež v chovu by se měla zlikvidovat ve středu. Ohnisko v malochovu na Děčínsku se potvrdilo v obci Velká Bukovina, kde v pondělí chovatel nahlásil úhyn šesti ze 13 slepic s příznaky nákazy. V hospodářství byly již podle veterinární správy utraceny zbylé kusy drůbeže a přijala se opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Na Jičínsku se nákaza objevila v malochovu, ve kterém uhynulo 13 z 27 nosnic. Po potvrzení nákazy byla dnes utracena i zbylá drůbež.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down