Potvrzena dvě nová ohniska ptačí chřipky

V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku byla potvrzená nová ohniska ptačí chřipky ve dvou malých chovech. V jednom hospodářství bylo 11 kusů, kachny a slepice, ve druhém bylo 116 slepic. Chovatelé ohlásili úhyny krajské veterinární správě. Zbývající kusy byly dnes utraceny. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Počet zjištěných ohnisek ptačí chřipky v České republice tak letos stoupl o dvě na 15.

V menším chovu uhynulo šest kusů drůbeže, ve druhém postupně asi 60 slepic. "Veterinární inspektoři v chovech odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu na vyšetření, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5. Na stanovení patogenity se v tuto chvíli čeká," uvedl mluvčí.  V obou hospodářstvích byla přijatá taková opatření, aby se nákaza dál nešířila. Vymezená budou ochranná pásma, v nichž budou platit mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa zakázala kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince v celé zemi venkovní chov drůbeže. V ČR se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Na konci roku se potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice a to ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Veterináři museli usmrtit téměř 750 000 nosnic. Na Vysočině byla od loňského prosince potvrzená ptačí chřipka jen v jednom malém chovu s 15 slepicemi a sedmi kachnami v Rovečném na Žďársku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down