17.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Povodí Moravy eviduje hranici sucha už na třetině měřicích míst

Státní podnik Povodí Moravy už zhruba na třetině měřicích míst z 200 eviduje dosažení hranice sucha. Průtoky odpovídají nejčastěji 10 až 45 procentům červencového normálu. Uvedl to mluvčí povodí Petr Chmelař. V polovině května podnik evidoval hranici sucha zhruba na desetině stanic.

Například největší moravskou řekou Moravou nyní protéká v Olomouci 22 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, Bečva v Dluhonicích má 13 procent, Dyje v Podhradí 20 procent. Svratka ve Veverské Bítýšce je na 34 procentech, Oslava v Oslavanech na 26 procentech, Jihlava ve Dvorcích na 18 procentech, v Ivančicích na 43 procentech. Pod hranicí sucha je podle mluvčího například také Olšava v Uherském Brodě, Dřevnice ve Zlíně, Rokytná v Moravském Krumlově, Želetavka ve Vysočanech, Romže ve Stražisku, Třebůvka v Lošticích, ale také Bečva v Dluhonicích, Morava v Lanžhotě či Svratka před přítokem do brněnské vodní nádrže. "U větších vodních toků vyschnutí nehrozí. U drobných vodních toků ale tento stav v období velkého sucha zaznamenáváme," uvedl mluvčí. Doplnil, že pokud průtoky klesnou pod úroveň sucha, přestávají vodní toky plnit svoji hygienickou a biologickou funkci. Roste pak koncentrace škodlivých látek a zhoršuje se kvalita vody, voda se také rychleji prohřívá, následně v ní ubývá kyslík. V důsledku toho mohou hynout ryby.
Ještě v polovině května podnik evidoval hranici sucha "jen" na 18 měřicích stanicích. Nízký stav průtoků zlepšují nádrže. "Na všech vodních dílech jsou zajišťovány odtoky a odběry podle platných manipulačních řádů. V současné době dochází na většině nádrží ke stagnaci hladiny, případně k lehkému poklesu hladin. Řada nádrží má zásobní prostor zcela plný," uvedl mluvčí.
Jen v uplynulém týdnu vodní nádrže poskytly na vodárenské účely, závlahy a pro udržení funkcí vodních toků o 6,5 milionu metrů krychlových více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto dotovanými řekami byly Dyje, Svratka, Jihlava a Oslava.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down