Povodí Moravy hlásí sucho na desetině míst

Povodí Moravy i přes lokální bouřky, které se regiony přehnaly v minulých týdnech, eviduje hranici sucha na desetině z 200 měřicích míst. Průtoky obecně jsou vesměs podprůměrné. Čtvrtina je pod 25 procenty dlouhodobého měsíčního průtoku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Morava ve Strážnici má průtok 40 procent proti měsíčnímu normálu, Dyje v Ladné 61 procent. Svitavou v Bílovicích nad Svitavou teče 56 procent dlouhodobého měsíčního průtoku, Jihlavou v Ivančicích 60 procent, Moravou v Olomouci 54 procent. Bečva má v Dluhonicích 37 procent, Bystřice ve Velké Bystřici 27 procent a Dřevnice ve Zlíně pouze 18 procent.
Menší vodní toky se podle mluvčího dostaly na hranici sucha. Je to například Želetavka ve Vysočanech, Jevišovka v Jevišovicích na přítoku do nádrže, Oslava v Náměšti nad Oslavou, Rokytná v Moravském Krumlově, Malá Haná na přítoku do nádrže, Olešnice v Kokorách nebo Moravská Sázava v Lupěném.
"Díky opatřením, která jsme začali provádět už v minulém roce, jsou zásoby vody na většině vodních nádrží větší, než tomu bylo v loňském roce. Pomohly nám také sice krátké, ale velmi intenzivní deště, které se nám na některých nádržích podařilo zachytit. Přesto během uplynulých dvou týdnů nadlepšily naše přehrady stav v řekách o 5,5 milionu metrů krychlových vody více, než do nich přiteklo," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down