Požáry v lesích již překonaly loňskou skutečnost, důvodem je teplejší počasí

Letošní požáry lesů na majetku státního podniku Lesy České republiky (LČR) již překonaly skutečnost celého loňského roku. Důvodem je letošní teplejší a sušší počasí. Bezprostřední příčinou požárů je lidská nedbalost. Letos zatím státní lesníci evidovali 108 požárů, které zasáhly přes 50 hektarů lesů. Za celý rok 2021 to bylo 106 požárů na necelých 27 hektarech. Uvedla to mluvčí podniku Eva Jouklová.

"Nárůst požárů je dán především počasím. Loňský rok byl v dosavadním porovnání chladnější a více pršelo," řekla mluvčí. Vyšší jsou letos i škody způsobené požáry. Zatímco za celý loňský rok požáry lesů nadělaly státnímu podniku škodu za dva miliony korun, letos lesníci vyčíslili škody zatím na 3,5 milionu korun.

Nejrozsáhlejší z posledních požárů zasáhl v pátek 24. června les na Blanensku. Škoda bude ve stovkách tisíc korun. "Hořel klest a mladé porosty včetně loni vysazených stromů. Plochu musíme asanovat a znovu zalesnit," uvedl lesní správce Štěpán Pospíšil. V oblasti letos podle něj hořelo již podruhé. Březnový požár poškodil 1,6 hektaru lesa a škoda přesáhla 350.000 korun.

Další požáry ve státních lesích hasiči likvidovali v posledních dnech u západočeských Kraslic a severomoravského Vítkova. "Všechny případy řeší policie," uvedla mluvčí. Kromě škody na porostech podle ní vzniká i ekologická škoda, protože oheň vážně poškodí lesní půdu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down