Praha chce omezit produkci plastového odpadu

Pražský magistrát přestane podporovat akce, na kterých jsou používány jednorázové obaly nebo výrobky, nebude je používat ani magistrát. Cílem je omezit produkci zejména plastového odpadu. K dodržování závazku budou vyzvány rovněž městské organizace a firmy. Novinářům to po jednání radních řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha se tak ztotožňuje s evropskou směrnicí o omezení odpadu z letošního června.

"Pořadatelé a organizátoři akcí, kteří se nebudou chovat šetrně k životnímu prostředí a nezamezí používání jednorázových plastových obalů a nádobí, již nedostanou od Prahy žádnou formu podpory," řekl Hlubuček. Nařízení tak konkrétně znamená, že podporované akce budou muset například nahradit plastové láhve s vodou džbánky či karafami. Stejně tak budou muset plastové nádobí vyměnit za keramické a klasické příbory nebo balené smetánky do kávy za rozlévané mléko. Používán již nebude balený cukr nebo kapslové kávovary a vyměněny budou plastové kelímky v automatech na nápoje za ekologické. Zaměstnancům budou muset úřad a firmy umožnit třídit odpad. Pražští zastupitelé letos v červnu vyhlásili klimatický závazek, při kterém chce vedení města do roku 2030 snížit množství emisí oxidu uhličitého o 45 procent. Do roku 2050 vedení města chce, aby byla metropole bezuhlíková. Město se rovněž rozhodlo zavést do svého fungování principy takzvané cirkulární ekonomiky, při níž nevzniká odpad.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down