Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého prasete na Frýdlantsku

Prasečí mor potvrdila laboratoř u dalšího uhynulého prasete divokého ve Frýdlantském výběžku na Liberecku. Jde o dvanáctý případ v této oblasti. Na vydaných mimořádných veterinárních opatřeních se ale nic nemění, neboť nakažený divočák byl nalezen v již vymezeném uzavřeném pásmu. Tentokrát byl uhynulý kus objeven v katastru vesnice Předlánce, která patří pod Višňovou. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Kvůli výskytu afrického moru vyhlásili veterináři na území zhruba 200 kilometrů čtverečních na Frýdlantsku uzavřené pásmo, kde mohou lovit jen proškolení lovci. Každý ulovený kus musí být vyšetřen na africký mor a bezpečně uskladněn do obdržení výsledku vyšetření. Na základě mimořádných opatření je navíc zakázán přesun domácích prasat s výjimkou přesunu zvířat na jatka. Na oblast navazuje uzavřené pásmo I, které zahrnuje 531 kilometrů čtverečních a 65 katastrálních území. Přesun domácích prasat je v něm rovněž povolen pouze na jatka. Krajská veterinární správa ale může na základě žádosti povolit výjimku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down