03.03.2015 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravidla pro obnovu a výsadbu vinic se změní

Od příštího roku se v Česku změní pravidla pro obnovu i novou výsadbu vinic. Uvedli to dnes zástupci ministerstva zemědělství. Evropská unie chce změnou předpisů stabilizovat celkovou výměru vinic na svém území. Konečnou verzi materiálu zatím ještě Brusel nemá. Čeští úředníci na něj čekají, až poté budou moci změny promítnout do národní legislativy.

Výsadba nových vinic je v současnosti v Česku možná, Evropská unie ji však finančně nepodporuje. Výsadba jednoho hektaru nové vinice je přitom poměrně nákladnou záležitostí, přijde zhruba na 500 000 korun, uvedl David Filip z ministerského oddělení pro víno. I z tohoto důvodu v posledních letech příliš nových vinic nepřibývá, podle Filipa se jedná rámcově o desítky hektarů ročně.  Ke konci loňského roku dosahovala osázená plocha vinic v Česku 17 611 hektarů, plocha zrušených, takzvaně vyklučených vinic činila 70,9 hektaru. Plochy s právem na opětovnou výsadbu dosahovaly téměř 656 hektarů. Státní rezerva, teda plocha nových vinic, kterou by mohli moravští a čeští vinaři hypoteticky vysadit, dosahuje téměř 1300 hektarů. Současný systém rušení a obnovy vinic je nastaven tak, že pokud vinař vyklučí jeden hektar vinice, získá právo na opětovnou výsadbu stejně velké plochy. Toto právo může držet až osm let. Pokud během této doby vinici nevysadí, nic se mu nestane, pouze ztratí nárok, který se stane součástí národní rezervy a může jej získat jiný pěstitel. Od příštího roku se však tato doba má zkrátit na tři roky. "Když to za tři roky nevysadí,  bude poměrně silně sankcionován," řekl novinářům šéf kabinetu ministra Vít Doležálek. Podle Filipa by pokuta v takovém případě mohla dosáhnout 100 000 korun za nevysázený hektar. "Pokud se jedná o restrukturalizaci a přeměnu vinic, je možnost čerpání podpor z EU, běžná obnova vinic je z podpor vyřazena," uvedl Filip. Pokud vinař splní podmínky unijních nařízení, může dostat podporu ve výši 350 000 až 400 000 korun. "Kdyby  vinohradník dostal tu podporu, jeho náklady na výsadbu jednoho hektaru vinice by se mohly pohybovat okolo 100 000 korun," podotkl Filip.
Podle záměru EU od příštího roku zanikne státní rezerva na výsadbu. Vinař, který bude chtít sázet novou vinici bude muset požádat o povolení. Každý členský stát bude moci navýšit ročně plochy svých vinic o jedno procento.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down