Premiér označil údaje o potravinové soběstačnosti za katastrofální

Za katastrofální označil premiér Andrej Babiš údaje o potravinové soběstačnosti České republiky. Uvedl to na sněmu Agrární komory ČR, který se uskutečnil 12. května v Brně v den zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat. Podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska soběstačnost země ve výrobě vepřového masa se pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího představuje 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent.

„Dneska jsou čísla o soběstačnosti katastrofální. Každý stát se má dlouhodobě zasadit o to, aby uživil svoje obyvatele. Máme 30 let od revoluce. V 90. letech, kdy nebyla vize v zemědělství, politici řekli, že si vše dovezeme. Máme tady největší koncentrace řetězců a zásadní chyba byla umožnit cizincům kupovat půdu. To v Maďarsku nebo Polsku neexistuje,“ konstatoval Babiš. Podle Jandejska Česká republika má podmínky pro to, aby zvyšovala svoji soběstačnost v zemědělských produktech i potravinách. „Jen musíme nastavit mantinely, podpory a vše ostatní tak, aby ti, kdo pracují, mohli rozvíjet svá hospodářství a obyvatelstvu zajistit co nejkvalitnější potraviny,“ míní prezident Agrární komory. Babiš na sněmu také vyzval zemědělce, aby bojovali proti nepravdám týkajícím se podle něj pěstování řepky, které jako nadměrné kritizují hlavně ekologové. „Zemědělci jsou vystaveni kritice, že ničí půdu a spodní vodu a tak dále. Není to pravda,“ zdůraznil Babiš. Dodal, že dvě třetiny vypěstované řepky se používají na výrobu potravin, například olejů na smažení nebo majonézy. Na výrobu biopaliv se podle něj spotřebuje třetina řepky.

Celá článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 21

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down