Přesné setí řepky a obilovin

Pokud se hovoří o přesném setí, tak si většina lidí v zemědělské praxi představí plodiny, jako jsou cukrová řepa, kukuřice, slunečnice, zelenina a další. Technologie Kinze ovšem setí posouvá podstatně dále a k jiným plodinám, kde se přesné setí zatím nepraktikuje.

Vzhledem k tomu, že společnost Kinze jako jediná na trhu dodává secí stroje s možností snadné změny z rozteče řádků ze 75 cm na 37,5 cm, nabízí se ideální řešení pro přesné setí mnoha plodin. Proč ideální? Protože plodiny, jako je řepka, sója, ale i kukuřice, vykazují nejvyšší výnos, pokud se pěstují se správným počtem jedinců na hektar při rozteči řádků okolo 35 cm. Samozřejmě v případě, že porost je založen přesným secím strojem. Technologií přesného setí řepky se společnost P & L zabývá již od roku 2015, kdy se ve spolupráci s firmou Monsanto realizovaly první pokusy. Od té doby se k přesnému setí řepky technologií Kinze v pokusech zapojili další distributoři osiv jako Bayer, KWS, VP Agro, Pioneer, LG a další. Z desítek pokusů za sedm let (včetně 2022) s různými hybridy řepek máme jednoznačné výsledky a mnoho poznatků. Optimální výsevek u přesného setí řepky (rozteč 37,5 cm) je 350 až 400 tis. (obrázek č. 1) jedinců na hektar. Výnos se v průměru pohybuje o 0,3–0,5 t/ha výše ve srovnání s porosty založenými klasickým secím strojem na obiloviny a výsevkem mezi 500 až 550 tis. jedinci na hektar.

Je už poměrně snadné si spočítat ekonomické přínosy přesného setí Kinze, a to jak v úspoře osiva, tak i v nárustu výnosu, respektive tržeb u řepky. Pro technologii úzkořádkového setí Kinze také hovoří ta skutečnost, že se dá stroj využít pro setí kukuřice, sóji, slunečnice a dalších plodin. Mimochodem i u těchto plodin setých na rozteč 37,5 cm jsou dosahovány vyšší výnosy okolo 10 %. V případě kukuřice srovnání samozřejmě platí pro variantu přesného setí na 75 cm (optimální výsevek 85 tis./ha) a variantu rozteč 37,5 cm (optimální výsevek 105 tis./ha). Tady je nutné zdůraznit, že změna rozteče řádků se provádí na pozemku a obsluze zabere zhruba deset minut. Tedy žádné ztrátové časy na dílně. Potom agronom může denně měnit technologii setí podle toho, zda seje silážní kukuřici (37,5 cm) nebo zrnovou (75 cm).

Chceme jít v technologii přesného setí Kinze podstatně dále. Budoucnost a pro P & L velká výzva je přesné setí obilovin (obr. č. 2). Během dvou let uvede P & L na trh variantu secího stroje Kinze, který bude umět set přesně obiloviny na rozteč řádků 25 cm. Distributoři osiv již nyní uvádí na trh hybridní materiály obilnin, které jsou předurčeny pro přesné setí. Nepřesné setí obilním secím strojem nikdy nevyužije výnosový potenciál moderních osiv. Budoucnost je v přesném setí plodin, jak z pohledu vzdálenosti rostlin v řádku, tak dodržení hloubky setí, kde je přesný secí stroj jednoznačně lepší varianta. A rozteč řádků 25 cm? Optimální pro výkonné hybridní obiloviny, které potřebují prostor pro odnože.*

Ing. Antonín Šedek
P & L, spol. s r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down