Prohřešků při prodejích vánočních kaprů každoročně ubývá, nějakou závadu nebo pochybení zjišťují inspektoři Státní veterinární správy (SVS) jen u minima prodejců. Při dnešní kontrole prodejců kaprů na Tylově náměstí v Praze to řekli zástupci veterinární správy. Letos budou inspektoři kontrolovat méně stánků, prodejci nahlásili po celém Česku necelých 2500 prodejních míst, loni jich bylo zhruba 3000.
Prodej ryb musí splňovat požadavky na hygienu i welfare
"Jde nám o to, aby prodej ryb splňoval všechny současné požadavky na hygienu a zároveň i na welfare ryb. I podle výsledků z minulých let se dá říct, že se situace stále zlepšuje a zjištěných prohřešků je minimum,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný. Při prověřování stánků s kapry inspektoři kontrolují, zda prodejci ryby nabízejí v odpovídajících hygienických podmínkách. Také se soustřeďují na přeplněnost kádí nebo na to, zda je v nich čerstvá protékající voda, a ryby tak mají dostatek kyslíku. Dále se veterináři zaměřují na klamání spotřebitelů, přednostně kontrolují prodejce, u nichž zjistili v předchozím roce problémy, a také nové prodejce. Inspektoři prověří stovky stánků ročně. Před loňskými Vánocemi zkontrolovali veterinární inspektoři v ČR více než 670 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili u 1,6 procenta z nich. Meziročně šlo podle správy o zlepšení a snížení počtu závad. V roce 2022 bylo kontrol 760 a závadu veterináři odhalili u 2,2 procenta případů. V Praze SVS loni zkontrolovala 83 prodejců, z toho byly podle Výborného u dvou prodejců problémy s hygienickými podmínkami. Prohřešky proti hygieně patřily loni mezi nejčastější porušení zákona, druhou nejčastější závadou bylo porušení zásad welfare a také nenahlášení prodejního místa. Ředitel správy Zbyněk Semerád uvedl, že letos je v plánu kontrola asi pětiny všech míst, kontroly potrvají ode dneška do Štědrého dne. Výsledky budou v lednu. Nejvíce stánků s kapry by se podobně jako v předchozích letech mělo letos objevit v Jihomoravském kraji, na který připadá zhruba třetina ze všech prodejních míst v ČR. V regionu mohou lidé zakoupit kapra také u pojízdných prodejců, kteří postupně objedou stovky míst. Na druhém místě s více než 270 stánky je letos Středočeský kraj a na třetím místě Moravskoslezský kraj, kde prodejci nahlásili téměř 200 míst. V hlavním městě lze kapra zakoupit na 180 místech, což je zhruba o 15 procent méně než před rokem.
Některé řetězce neumožňují prodej kaprů z kádí
Obchody Tesco, Billa a Lidl už dříve uvedly, že neumožní prodej kaprů z kádí před svými obchody, což mohlo ovlivnit letošní úbytek prodejních míst. Řetězce odůvodňují své rozhodnutí snahou o odpovědnější podnikání a ohleduplnější přístup. Rybářské sdružení ČR ale už dříve uvedlo, že z pohledu kvality, ceny, kvalifikovaného personálu i absence nadbytečných transportů a eliminace případných poranění ryb je nejvhodnější nákup ryb přímo na sádkách či dalších prodejních místech rybářů.
Výborný dnes řekl, že nevidí žádný důvod k zákazu prodejů živých kaprů. Lidem doporučil, aby si kapra nechali odborně usmrtit a vykrvit přímo na místě prodeje. Zároveň vyzval, aby lidé kupované kapry nevypouštěli zpět do rybníků či řek. "Příprava té ryby je nastavena tak, že je určena k vánoční konzumaci," uvedl.*