Přibylo společných kontrol veterinářů s celníky

Společných kontrol veterinářů s celníky nebo policií v Libereckém kraji v posledních letech přibývá. Loni krajská veterinární správa udělala 124 kontrol aut přepravujících potraviny živočišného původu, o čtvrtinu více než v roce 2017. Za první dva měsíce letošního roku už bylo kontrol 30 a budou pokračovat. Kontroly loni odhalily 32 pochybení a veterináři uložili pokuty za 408 500 korun. Uvedl to ředitel krajské veterinární správy Roman Šebesta.

Kontroly letos zesílily i kvůli skandálu s dovozem hovězího masa z polských jatek, kde byly podle reportáže polské televize TVN24 poráženy nemocné krávy a maso z nich prodáváno.  Česko chce proto maso dovážené právě z Polska dál kontrolovat. Podle Šebesty ale zájem zpracovatelů o dovoz hovězího i drůbežího masa v posledních dnech výrazně klesá. "Objednávky masa z Polska se razantně snížily, vidíme to v informačním systému, protože každý dovoz se musí hlásit 24 hodin předem. Řada obchodníků i již objednané dodávky zrušila, nebo už vůbec neobjednávají. Děláme i kontroly v provozovnách stravovacích služeb a i tam vidíme, s čím obchodují a jaké je složení potravin," řekl. Přímo zpracovatele veterináři v kraji kontrolovali v 2567 případech, což je zhruba stejně jako o rok dříve. Mezi nejčastější závady patřily nedostatky ve značení potravin, v dodržování zásad správné hygienické praxe, nenahlášení dovozu potravin živočišného původu a nezajištění teplotního řetězce zejména u přepravy potravin živočišného původu. "Za nejzávažnější zjištěné závady lze označit výskyt hlodavců ve výrobních prostorách a uvádění do oběhu masa ze zvířat poražených na černo, bez předchozí veterinární prohlídky," doplnil Šebesta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down